Reklamy
Gorące wiadomości
Trening Umiejętności Społecznych - cel i pomoce terapeutyczne
Sytuacja w pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie przysporzyła wielu problemów emocjonalnych zarówno osobom dorosłym, jak i najmłodszym. Wielość negatywnych (a często też sprzecznych) komunikatów podawanych w mediach sprzyja powstawaniu negatywnych emocji, z którymi ciężko jest się uporać, zwłaszcza dzieciom.
Psychoterapeuta czy psycholog to jedne z tych zawodów, w których niezbędne jest poszerzanie swojej wiedzy przez całe życie. Z jednej strony jest to podyktowane ciągle rozwijającą się wiedzą na temat funkcjonowania człowieka oraz zmieniającymi się paradygmatami dotyczącymi pracy psychologiczno-pedagogicznej. Z drugiej strony jest to związane ze środowiskiem, w którym funkcjonują pacjenci i nowymi sytuacjami z jakimi się borykają. Często niezbędne jest sięgnięcie po różnego rodzaju pomoce terapeutyczne (sklep pomocetus.pl posiada ciekawą ofertę takich pomocy), które ułatwiają psychoterapeutom pracę z ich podopiecznymi.
Dla kogo jest przeznaczony Trening Umiejętności Społecznych?
Trening Umiejętności Społecznych, w skrócie nazywany TUS, przede wszystkim służy rozwijaniu kompetencji społecznych i ma zapobiegać powstawaniu problemów emocjonalnych lub łagodzić te już powstałe. Rozwijanie umiejętnościach społecznych jest powiązane z umiejętnością rozpoznawania i zarządzania emocjami, zarówno swoimi, jak i cudzymi.
Trening umiejętności społecznych może być skuteczną formą terapii osób dorosłych, które wykonują prace szczególnie związane z kontaktem z drugim człowiekiem, np. lekarze czy przedsiębiorcy. Głównie jednak TUS stosuje się w przypadku dzieci, szczególnie z całościowymi zaburzeniami rozwoju, takimi jak spektrum autyzmu i zespołem Aspergera (ZA). TUS sprawdzi się jednak też w przypadku dzieci wycofanych, nieśmiałych, jak też tych z nadpobudliwością psychoruchową z deficytem uwagi.
Jakie kompetencje są nabywane w trakcie Treningu Umiejętności Społecznych?
Zajęcia z Treningu Umiejętności Społecznych prowadzone są w kilkuosobowych grupach, co umożliwia pacjentom uczenie się nowych zachowań w trudnych dla siebie sytuacjach. Głównym celem zajęć jest zmiana nieakceptowanych społecznie zachowań na takie, które spotkają się z aprobatą w społeczeństwie. Nabywane kompetencje to m.in. umiejętność dialogu, asertywna odmowa, współpraca, a w przypadku dzieci m.in. umiejętność czekania na swoją kolej, zdolność planowania działań i przewidywania konsekwencji swoich czynów. W przypadku terapii dla dzieci zajęcia prowadzone są w formie gier i zabaw. W ich przygotowaniu pomogą pomoce TUS.
W przypadku terapii dla dzieci i młodzieży najczęściej stosowane pomoce terapeutyczne to bajki, które w przystępny sposób oswajają je z problemowymi sytuacjami, z którymi mogą się zetknąć. Mogą to być bajki "problemowe" rozwijające empatię i myślenie przyczynowo-skutkowe lub utwory, których bohaterowie mierzą się z różnymi emocjami: tęsknotą, złością, smutkiem czy strachem. Tego rodzaju pomoce terapeutyczne w pdf często zawierają nie tylko konkretną historyjkę, ale też propozycje gier i zabaw, które ułatwią zrozumienie treści i przećwiczenie zachowań w inscenizowanych sytuacjach.
Opublikowano: 2020-11-11
Źródło: Offsite
Zobacz więcej wiadomości
Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników
Trening Umiejętności Społecznych - cel i pomoce terapeutyczne
Autor: fatum Data: 2020-11-12, 14:28:41 OdpowiedzTak pomoce TUS może faktycznie mogą pomóc? Fajnie by było,gdyby ktoś z Rodziców się wypowiedział tutaj.Moim zdaniem podane informacje są zachęcające.Ale piszę tylko teoretycznie.A przecież ważna jest praktyka.Ale w dzisiejszych czasach mnóstwo ludzi ma rozładowane swoje wewnętrzne akumulatory i mam ... Czytaj dalej