Reklamy
Gorące wiadomości
Hall: w kwietniu projekt nowelizacji dot. obniżenia wieku szkolnego
Minister Hall zaznaczyła, że zanim wiek szkolny zostanie obniżony, trzeba przeprowadzić analizy dotyczące finansów państwa i sytuacji demograficznej. W kwietniu MEN przedstawi założenia do projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który pozwoli na obniżenie wieku szkolnego do sześciu lat - zapowiedziała minister edukacji Katarzyna Hall.
MEN planuje, aby 1 września 2009 r. część sześciolatków poszła do pierwszej klasy razem ze swoimi starszymi kolegami. Zwiększy to liczebność klas. Według Hall z reformą trzeba się spieszyć, żeby zmiana objęła dzieci z niżu demograficznego, w przeciwnym wypadku klasy z podwójnymi rocznikami będą zbyt liczne.
Zaletą połączenia mniej licznych roczników ma być to, że niż demograficzny nie spowoduje redukcji zatrudnienia nauczycieli. W ten sposób, kiedy do szkół trafią dzieci z następnych, bardziej licznych roczników, nauczycieli będzie odpowiednio wielu.
"W większości krajów europejskich młodsze dzieci niż u nas rozpoczynają naukę. Sprzyja to wyrównywaniu szans dzieci i podniesieniu jakości edukacji" - uważa Hall.
Obniżanie wieku szkolnego zostanie przeprowadzone stopniowo. Według Hall może to wyglądać tak, że w 2009 r. do pierwszej klasy pójdą wszystkie dzieci siedmioletnie (rocznik 2002) i połowa dzieci sześcioletnich (z rocznika 2001). W następnym roku odwrotnie, do pierwszej klasy poszłaby pozostała połowa rocznika 2001, czyli już siedmiolatków i cały następny rocznik (2000) - sześciolatków. We wrześniu 2011 r. już tylko dzieci sześcioletnie poszłyby do szkoły i w ten sposób w pierwszych klasach znowu byłby jeden rocznik.
Hall przypomniała, że obniżenie wieku szkolnego nie oznacza wydłużenia o rok nauki w szkole. "Naukę w szkole będą kończyć osoby o rok młodsze. Czyli maturę młodzież będzie zdawać w wieku 18 lat, a nie, tak jak obecnie, w wieku 19 lat" - powiedziała.
Zaznaczyła, że zanim wiek szkolny zostanie obniżony, trzeba przeprowadzić analizy dotyczące finansów państwa i sytuacji demograficznej. Poza tym niezbędne będą modyfikacje programów nauczania.
"Już rozpoczynamy pracę nad projektem zmian w podstawie programowej, ponieważ dzieci młodsze muszą się uczyć w sposób dostosowany do wieku. Liczymy, że w ciągu pół roku przygotujemy taką zmienioną podstawę programową kształcenia ogólnego. Również w ciągu najbliższego pół roku chcemy przygotować harmonogram wdrażania zmian i projekt nowelizacji ustawy" - tłumaczyła Hall.
Opublikowano: 2008-02-24
Źródło: Gazeta Prawna
Zobacz więcej wiadomości
Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników
Hall: w kwietniu projekt nowelizacji dot. obniżenia wieku szkolnego
Autor: nata50 Data: 2008-02-25, 08:57:45 OdpowiedzTak w kwestii formalnej. Nie wiem ile lat mają autorzy artykułu i w jakim trybie kończyli szkołę, ale rocznik 2000 to dzieci starsze niż rocznik 2001.
Z tego tekstu wynika, ze wiek pójścia do szkoły byłby podwyższany. A w roku 2010 to już w ogóle do I kl trafiłyby 9 i 10 latki.... Czytaj dalej