Reklamy
Artykuł
Protokół ze spotkania przedstawicieli Ministra Zdrowia z przedstawicielami Polskiej Federacji Psychoterapii w dniu 03.01.2006 r. w sprawie wykonywania zawodu psychoterapeuty.
MINISTERSTWO ZDROWIA
Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego
MZ-NS-ZM-0760-4738-17/KC/05
W dniu 3 stycznia 2006 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli Polskiej Federacji Psychoterapii z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Zdrowia Panem Jarosławem Pinkasem. Polska Federacja Psychoterapii przedstawiła problem związany z brakiem możliwości kontynuowania prowadzenia psychoterapii przez psychoterapeutów, którzy nie są psychologami. Zgodnie bowiem z art. 61 ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów osoby, które świadczą usługi psychologiczne w tym psychoterapię, nie mające prawa wykonywania zawodu psychologa, podlegają karze ograniczenia wolności albo grzywny. Problem dotyczy psychoterapeutów, którzy reprezentują różne „szkoły psychoterapii” i prowadzą psychoterapię zarówno w zakładach opieki zdrowotnej jak i w innych podmiotach np. w jednostkach systemu edukacji. Polska Federacja Psychoterapii, jak wynikało z wypowiedzi Pani Prezes Katarzyny Węglorz-Makuch, zrzesza około 20 organizacji kształcących psychoterapeutów. Przedstawiciele Polskiej Federacji Psychoterapii podkreślili konieczność wyłączenia świadczeń psychoterapeutycznych z katalogu usług psychologicznych i uregulowania tej działalności w odrębnej ustawie. Istotą tych rozwiązań, w opinii Polskiej Federacji Psychoterapii powinno być zapewnienie demokratycznego, jednakowego dostępu do tej działalności osobom reprezentującym różne „szkoły psychoterapii” a nie tylko osobom, które legitymują się certyfikatami Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. W trakcie dyskusji poruszono także kwestie ewentualnego zaskarżenia ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów do Trybunału Konstytucyjnego.
Prof. dr hab. S Pużyński także podkreślił, iż ograniczenie prawa do prowadzenia psychoterapii tylko dla psychologów jest wielkim nieporozumieniem. Konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii zadał pytanie wprost: czy ustawa o zawodzie psychologa ogranicza prawa lekarzy do prowadzenia psychoterapii w ramach kontraktowanych przez NFZ poradni zdrowia psychicznego. W ww. poradniach psychoterapię prowadzą osoby, które nie są psychologami. Ustalono, iż Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego wystąpi ponownie do Departamentu Prawnego o wyjaśnienie tego problemu w odniesieniu do uregulowanych ustawowo zawodów: lekarza i pielęgniarki. Jeżeli opinia Departamentu Prawnego będzie wskazywała na brak możliwości realizowania psychoterapii przez lekarzy i pielęgniarki, zostanie przygotowane wystąpienie o zmianę ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów w tym zakresie. Ponadto w trakcie spotkania uzyskano konsensus w zakresie przedstawienia Ministrowi Zdrowia wniosku o rozpoczęcie prac nad uregulowaniem zawodu psychoterapeuty w ustawie o zawodach medycznych.
W dyskusji przedstawiciele Polskiej Federacji Psychoterapii poruszyli także problem kontynuacji prac nad projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardów postępowania i procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu psychoterapii w zakładach opieki zdrowotnej. Wyjaśnień w tej sprawie udzielił Zastępca Dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego Pan Wojciech Kłosiński. Prace nad przedmiotowym projektem w dotychczasowym brzmieniu nie mogą być z powodów formalnych kontynuowane. Jednakże ustalone standardy postępowania w zakresie psychoterapii będą stanowiły podstawę merytoryczną do przygotowania rozporządzenia wynikającego z delegacji zawartej w art.4 ust.4 ww. ustawy. W odniesieniu do programu szkolenia w zakresie psychoterapii, który miał stanowić załącznik do ww. projektu rozporządzenia wyjaśnień udzieliła Pani Katarzyna Chmielewska-Naczelnik Wydziału Kształcenia Innych Zawodów Medycznych. Projekt ten miał zostać rozesłany do uzgodnień zewnętrznych wraz ze zmienioną po konferencji uzgodnieniowej wersją projektu rozporządzenia. Z uwagi jednak na wstrzymanie prac nad przedmiotowym rozporządzeniem, projekt programu szkolenia w zakresie psychoterapii, zostanie wykorzystany w dalszych pracach nad regulacją zawodu psychoterapeuty i będzie przedmiotem uzgodnień zewnętrznych.
Na koniec spotkania ustalono, iż Polska Federacja Psychoterapii zostanie poinformowana niezwłocznie o opinii Departamentu Prawnego w ww. zakresie.
Sonda
Jak oceniasz obowiązującą od 01.01.2006. ustawę o zawodzie psychologa?Opublikowano: 2005-11-16
Zobacz komentarze do tego artykułu
- Autor: beata Data: 2006-01-21, 21:57:03 Odpowiedz
absolutnie sluszne dzialania. szkoda tylko ze nikt nie pomyślał o ograniczeniach do wykonywania zawodu psychoterapeuty przez psychologów. przeciez to odrębny od zawodu psychologa zawód. czemu muszę mieć wpis do rejestru psychologów by moć wykonywać zawód ktorego wyuczylam się za duze pieniądze , poz... Czytaj dalej
- RE: Protokół ze spotkania przedstawicieli Ministra - dorota, 2006-01-25, 14:14:39
- RE: Protokół ze spotkania przedstawicieli Ministra - beata, 2006-01-25, 17:11:58