Reklamy
Katalog
- Damian Janus, Historyczne początki psychoterapii
Pojęcie psychoterapii nie jest jednoznaczne. Na czym bowiem polega specyfika oddziaływania psychoterapeutycznego? Co różni je od farmakologicznych (leki, zioła, ekstrakty Bacha i wszystko inne, co sprowadza się do chemicznych oddziaływań na organizm) lub fizykalnych metod leczenia psyche (począwszy od polewania zimną wodą, a skończywszy na elektrowstrząsach)? Wydawać się może, iż różnica jest oczywista - jest nią zastosowanie narzędzia w postaci mowy (rozmowy, dialogu, perswazji, sugestii).
- Stefan Szary, Antoni Kępiński - samarytanin naszych czasów. Świat ludzkich wartości w psychiatrii
Filozofia i psychiatria Z nazwiskiem Antoni Kępiński spotkałem się po raz pierwszy poprzez lekturę ks.
- Maciej Chabowski, Florian Znaniecki – obrońca i krytyk naukowej psychologii społecznej
W okresie kształtowania się naukowej myśli psychologicznej problematyka psychologii społecznej skupiała na sobie zainteresowania tak teoretyków, jak i praktyków prezentujących niekiedy różne dyscypliny naukowe.
- Andrzej Augustynek, Franz Anton Mesmer prekursorem hipnozy, psychoterapii czy też medycyny niekonwencjonalnej (bioenergoterapii)?
Wśród historyków hipnozy istnieją kontrowersje, od kiedy rozpoczyna się historia naukowych badań hipnozy.
- Jakub Filipkowski, Galton - człowiek wiktoriański
Francisa Galtona studenci i absolwenci kierunków psychologicznych kojarzą z co najmniej trzech przedmiotów wykładanych na uczelniach.
- Andrzej Augustynek, Julian Ochorowicz (1850 – 1917) – prekursorem psychologii klinicznej i hipnozy eksperymentalnej
Julian Ochorowicz urodził się w Radzyniu. Ukończył gimnazjum w Lublinie i już w 16 roku życia podjął studia biologiczne, najpierw w Szkole Głównej, a następnie w Uniwersytecie Warszawskim.
- Marcin Gonera, Kształcenie charakteru według metody Mieczysława Kreutza
Niewielka książka urodzonego we Lwowie profesora Kreutza należy w Polsce do dzieł niezwykle pożytecznych.
- Andrzej Augustynek, Na rubieżach nauki; o Ig Noblach i nie tylko
Środowisko naukowe stara się eliminować prace niezasługujące na miano naukowych. Jednak nawet system recenzji publikowanych prac czasami jest niewystarczający.
- Monika Gwarek, Początki myślenia humanistycznego w psychologii
W drugiej połowie XX stulecia jako twór psychologii amerykańskiej rozwinęło się nowe spojrzenie na możliwości człowieka i na jego przeznaczenie - psychologia humanistyczna.
- Małgorzata Koput, Typy psychologiczne Carla Gustava Junga
Woland w “Mistrzu i Małgorzacie” Michała Bułhakowa tłumaczy Mateuszowi Lewicie, jak wielkim głupcem okazuje się być w swym pragnieniu zniszczenia wszelkich cieni na świecie: „Na co zdałoby się Twoje dobro, gdyby nie istniało zło i jak by wyglądała ziemia, gdyby zniknęły z niej cienie?” Wszystko ma swoje przeciwieństwo i odbierając jakiejkolwiek rzeczy jej „odbicie” niszczymy też w pewnym stopniu ją samą, zabierając jej indywidualność i tożsamość.