Przewodnik po portalu

Znaczenie symboli graficznych

Artykuły opublikowane na stronach portalu oznaczone są symbolem zielonej kartki z literką "A".
Niebieska kartka z literką "L" oznacza link do zewnętrznego artykułu (tj. opublikowanego na innych stronach www, poza portalem).
Żółta karka z literką "S" oznacza hasło z naszego Słownika psychologicznego.
Krótkie doniesienia agencyjne, doniesienia z badań, notatki prasowe, newsy, zebrane w dziale Gorące wiadomości oznaczone są czerwoną kartką z literką "W".
Testy psychologiczne oznaczone są szaroniebieską kartką z literką "T".
Recenzje książek oznaczone są symbolem brązowej książki z literką "K".
Pozostałe teksty (np. adresy i telefony, przepisy prawne, wpisy na forum dyskusyjnym) oznaczone są białą kartką.
Poszczególne teksty i linki pogrupowane są w folderach i podfolderach.
W każdej chwili możesz powrócić na stronę główną, klikając na link "Strona główna" w Nawigatorze (z lewej strony).
Powrót na stronę główną Podobnie, z każdego miejsca portalu możesz powrócić na stronę główną, klikając na logo portalu "Psychologia.net.pl".

Najważniesze działy portalu

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka, znajdująca się u góry strony, obok logo, pozwala przeszukiwać zasoby portalu wg słów występujących w tekście. W pierwszej kolejności wyszuka hasła ze Słownika, w których występuje żądane słowo, następnie artykuły, linki i jako ostatnie - newsy z działu Gorące wiadomości.

Katalog

Katalog zawiera artykuły, uporządkowane tematycznie w wielu folderach i podfolderach. Znaleźć w nim można zarówno artykuły opublikowane na stronach portalu, oznaczone symbolem zielonej kartki z literką "A", jak i linki do artykułów zewnętrznych (opublikowanych na innych witrynach www) - oznaczone symbolem niebieskiej kartki z literką "L". Ten sam artykuł może pojawić się w maksymalnie trzech folderach, którym odpowiada tematycznie.

W ostatnim folderze Katalogu - Ważne adresy - można znaleźć m.in. telefony zaufania, ośrodki psychoterapii, adresy szpitali psychiatrycznych, uczelni psychologicznych oraz linki do stron stowarzyszeń psychologicznych, bibliotek, księgarni i wydawnictw.

Słownik psychologiczny

Słownik psychologiczny zawiera przystępnie zredagowane hasła, wyjaśniające terminy używane w psychologii i psychiatrii.

Gorące wiadomości

Gorące wiadomości to najnowsze, bieżące wiadomości o wydarzeniach ważnych dla psychologów - krótkie notatki prasowe, doniesienia agencyjne, a także krótkie doniesienia z badań. Uporządkowane są chronologicznie, zaczynając od ostatniej.

Co nowego w portalu?

W tym miejscu można znaleźć artykuły opublikowane w portalu w ostatnich dniach. Artykuły te dostępne są także w Katalogu i poprzez wyszukiwarkę. Po upływie pewnego czasu znikną ze strony głównej, zastąpione przez nowsze artykuły i wówczas można je będzie odnaleźć w Katalogu, w folderze odpowiadającym im tematycznie, lub przez wyszukiwarkę.

Porady psychologiczne

W tym miejscu publikujemy porady psychologiczne, odpowiadające najczęściej spotykanym problemom emocjonalnym. Jednakże, ze względu na dużą ilość listów, nie udzielamy już bezpłatnych porad.

Nowości wydawnicze

Zamieszczamy tu informacje wydawców o nowościach wydawniczych z zakresu psychologii, psychiatrii i pokrewnych nauk społecznych.

Konferencje, szkolenia

Dział ten zawiera uporządkowane chronologicznie informacje o konferencjach i szkoleniach, przeznaczonych dla psychologów. W pierwszej kolejności wyświetlane są najbliższe konferencje i szkolenia.

Kontrowersje

W tym miejscu znaleźc można artykuły poświęcone kontrowersyjnym zagadnieniom, takim jak np. eutanazja, kary fizyczne wobec dzieci, czy legalizacja związków homoseksualnych. Publikujemy artykuły prezentujące odmienne stanowiska i naświetalające dane zagadnienie z różnych, często sprzecznych punktów widzenia. Mamy nadzieję, że pomoże to Czytelnikom wyrobić sobie własny pogląd w tych sprawach.

Do każdego kontrowersyjnego zagadnienia dołączona jest Sonda, w której można wyrazić własny pogląd w głosowaniu. Zachęcamy też do nadsyłania artykułów polemicznych (zobacz: Współpraca).

Testy psychologiczne

Tu można wypełnić on-line testy psychologiczne i natychmiast uzyskać wyniki wraz z odpowiednią interpretacją. Zachęcamy do dowiedzenia się czegoś o sobie w ten sposób. Warto przy tym jednak pamiętać, że żaden test nie może zastąpić diagnozy psychologicznej ani diagnozy lekarskiej, postawionej po zebraniu informacji w dłuższej rozmowie, w bezpośrednim spotkaniu twarzą w twarz.

Forum dyskusyjne

Tu można śledzić dyskusje Użytkowników portalu, lub (po zalogowaniu się) samemu brać w nich udział. Oprócz wątków utworzonych przez Użytkowników, na forum dyskusyjnym można znaleźć także komentarze do artykułów, newsów i recenzje nowości wydawniczych, napisane przez Czytelników.

Przed włączeniem się do dyskusji zachęcamy do zapoznania się z regulaminem forum. Warto zwrócić uwagę, że wątki zawierające wulgaryzmy lub napisane CapsLockiem są usuwane.

Drukowanie artykułów

Nie mamy przygotowanych wersji do wydruku. Proste kliknięcie na symbol "Drukuj" w przeglądarce spowoduje wydrukowanie strony wraz z nagłówkiem i Nawigatorem z lewej strony. Spowoduje to odcięcie prawego marginesu artykułu, w taki sposób, że odczytanie wydruku stanie się niemożliwe.

Aby poprawnie wydrukować artykuł, należy zaznaczyć kursorem sam tekst, który ma być wydrukowany (bez nagłówka witryny i Nawigatora), a następnie w menu przeglądarki kliknąc na "Plik", "Drukuj" i wybrać pole wyboru "Zaznaczenie". W ten sposób zostanie wydrukowany tylko zaznaczony fragment strony.

Ustawianie portalu jako strony startowej

Każdy internauta może ustawić portal Psychologia.net.pl jako stronę startową w swojej przeglądarce. Oznacza to, że przy każdym uruchomieniu Internet Explorera automatycznie załaduje się strona główna portalu, jako pierwsza strona odwiedzana w internecie.

Aby ustawić portal jako swoją stronę startową, wystarczy kliknąć na link Ustaw nas jako swoją stronę startową, umieszczony prawym górnym rogu witryny.

Polecanie stron portalu znajomym

Dowolną stronę portalu (np. stronę główną, wybrany artykuł, news, bądź test psychologiczny) można polecić swojemu znajomemu. Wystarczy kliknąć na link "Poleć nas znajomym" (umieszczony u góry witryny, z prawej strony), a następnie w odpowiednie pola wpisać adres e-mail znajomego, swoje imię i swój adres e-mail. Znajomy otrzyma wiadomość z obszernym opisem portalu i linkiem do wybranej strony.

Subskrybcja newslettera psychologicznego

Aby otrzymywać pocztą elektroniczną nasz cotygodniowy newsletter psychologiczny, zawierający krótkie informacje o najważniejszych nowościach w portalu (m.in. o newsach, artykułach i konferencjach), należy kliknąć na link "Subskrybuj newsletter psychologiczny", umieszczony w prawym górnym rogu witryny.