Reklamy
Katalog
- Sławomir Murawiec, Psychoterapia i leki w leczeniu psychoz i schizofrenii - teoria powstawania i leczenia psychoz Shitija Kapura
Czy schizofrenię i psychozy leczyć tylko lekami, czy tylko psychoterapią? Może jedną i drugą metodą jednocześnie? Z jednej strony klinicznie widać, że leki przeciwpsychotyczne leczą psychozę.
- Sławomir Murawiec, Psychoza - ile biologii, ile psychologii, ile wzajemnej interakcji?
Celem tej pracy jest sformułowanie kilku spostrzeżeń na temat wzajemnej relacji pomiędzy wymiarem psychologicznym i biologicznym w psychozach.
- Andrzej Jakubik, Dylemat osobowości pogranicznej (borderline personality)
Wprowadzenie Złożoną problematykę diagnostyki zaburzeń osobowości charakteryzują nie tylko spory definicyjne i klasyfikacyjne, ale także coraz to nowe dylematy terminologiczne (por.
- Andrzej Jakubik, Granice poznania drugiego człowieka w psychiatrii
W filozoficznej refleksji nad poznawaniem drugiego człowieka w psychiatrii oprócz zagadnień epistemologicznych wyłaniają się zawsze różnorodne problemy ontologiczne, metodologiczne, antropologiczne i aksjologiczne.
- Andrzej Jakubik, Kultura a zaburzenia psychiczne
Wprowadzenie Istniejące obecnie wyraźnie zróżnicowane stadia rozwojowe krajów i regionów świata są ściśle związane z wielością kultur, wierzeń, obyczajów i hierarchii wartości, kształtujących świadomość społeczną określonych społeczeństw i społeczności.
- Andrzej Jakubik, Osobowość homilopatyczna
Zasadniczym kierunkiem badań nad zaburzeniami osobowości w psychiatrii klinicznej są teorie opisowe (deskryptywne) , czyli tzw.
- Sławomir Murawiec, Jednoczesna interpretacja psychologiczna i biologiczna w trakcie psychoterapii połączonej z farmakoterapią - przykład kliniczny
Sytuacja, w której pacjenci uczestniczą w psychoterapii przyjmując jednocześnie leki psychotropowe, jest obecnie, jak się wydaje, bardzo częsta.
- Joanna Solarz-Bogusławska, Osobowość chwiejna emocjonalnie typ borderline - etiologia i obraz kliniczny
W ostatniej dekadzie nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania terapeutów osobowością chwiejną emocjonalnie.
- Bohdan T. Woronowicz, Problemy alkoholowe w praktyce lekarza rodzinnego. Część I.
Wprowadzenie Rozpowszechnienie problemów związanych z alkoholem w populacji ogólnej wynosi ok.
- Bohdan T. Woronowicz, Problemy alkoholowe w praktyce lekarza rodzinnego. Część II.
Leczenie osób uzależnionych Osoby zgłaszające się do placówek lecznictwa odwykowego nie czynią tego, na ogół z własnej woli.
- Andrzej Lipczyński, Rola czynników psychicznych w powstaniu i przebiegu schorzeń dermatologicznych
Nie ulega wątpliwości, że istnieje związek pomiędzy schorzeniami dermatologicznymi a psychika człowieka.
- Ewelina Łoboz, "Podwójny ciężar" - psychoterapia i pomoc psychologiczna dla ciężarnych kobiet z rozpoznaniem schizofrenii
Ciąża kobiet chorujących psychicznie na schizofrenię lub inne zaburzenia z kręgu psychoz jest skomplikowanym zagadnieniem.
- Agnieszka Pisula, ADHD: rozpoznanie i leczenie
ADHD - zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytami uwagi jest częstym, przewlekłym, obejmującym wszystkie sfery życia zaburzeniem psychicznym, dotykającym od 3 do 7 % populacji dzieci.
- Paulina Dobrzańska, Aktorzy na pełnym etacie - charakterystyka osób z histrionicznym zaburzeniem osobowości
Odkąd pamiętam zawsze wszędzie było mnie pełno. Przynajmniej tak mówili inni. Sama nie wiem czy to lubiłam czy nie.
- Andrzej Augustynek, Alkoholizm
Liczbę osób nadużywających alkoholu w Polsce szacuje się na 3,5 miliona, w tym jest aż 800 000 osób uzależnionych.
- Damian Bobak, Bliscy w schizofrenii
Myślę, że nie trzeba nikogo uświadamiać czy przekonywać, że doświadczenie choroby jest trudnym przeżyciem zarówno dla osoby chorującej jak i jej bliskich.
- Izabela Pawłowska, Charakterystyka i etiologia zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych
Jeden z pierwszych opisów schorzenia, które współcześnie nazywane jest zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym, ukazał się w 1660 roku.
- Adam Jaskólski, Charakterystyka zaburzeń nerwicowych w okresie starości
Nigdy nie zestarzeje się serce, które kocha. Sokrates Zaburzenia nerwicowe w okresie starości pojawiają się stosunkowo rzadko (Bilikiewicz 2006).
- Agata M. Aleksińska, Co to jest zdrowie psychiczne? Eksperyment Rosenhana
Psycholog, szczególnie psycholog kliniczny, który współpracuje z psychiatrą, zobowiązany jest do określania różnicy pomiędzy zdrowiem, a chorobą psychiczną.
- Sławomir Murawiec, Czym jest neuropsychoanaliza? Omówienie wykładu Marka Solmsa
W dniach 27-28.06.2009 odbył się w Paryżu 10-ty Międzynarodowy Kongres Neuropsychoanalizy zatytułowany: Neuropsychoanaliza; kto jej potrzebuje? (The 10th International Neuropsychoanalysis Congress.
- Agata Maria Aleksińska, Depresja - modne zaburzenie, czy poważne schorzenie kliniczne?
Przychodzi pacjent do gabinetu i pyta - czy to depresja? Spotykam na ulicy koleżankę, w potoku słów co drugie - "mam depresję".
- Iwona Zaniewska, Depresja i PTSD - współwystępowanie i leczenie
Niskie poczucie własnej wartości, poczucie bezradności i beznadziejności, nadmierne lub nieuzasadnione poczucie winy, bezsenność.
- Elżbieta Bieleń, Depresja ma wiele twarzy
Nawet najpogodniejszemu trafiają się okresy depresji, gdy świat wokół niego ciemnieje i człowiek widzi wszystko w ciemnych kolorach.
- Andrzej Jakubik, Diagnostyka osobowości nieprawidłowej (psychopatii)
Wprowadzenie Zasadniczym kierunkiem badań nad zaburzeniami osobowości w psychiatrii klinicznej są teorie opisowe, czyli tzw.
- Agata M. Aleksińska, Dysocjacje, czyli zaburzenia pamięci na tle emocjonalnym
Wprowadzenie Miłośnicy polskiego kina z pewnością przypominają sobie scenę z filmu: „C.
- Aleksandra Lamparska-Warchalska, EEG Biofeedback - nowe możliwości terapeutyczne
Czy można poprawić wydolność swojego mózgu? Człowiek wykorzystuje mniej niż 10% potencjału swojego mózgu.
- Dorota Nowacka, Fobie
Każdy człowiek doświadcza różnego rodzaju lęków czy strachu w obliczu zagrażających sytuacji, przedmiotów, zwierząt itp.
- Marcin Jurczyk, Formy pracy terapeutycznej z osobami zaburzonymi psychicznie w Środowiskowym Domu Samopomocy w Zawierciu
Środowiskowy Dom Samopomocy w Zawierciu jest placówką oferującą stacjonarną pomoc psychiatryczną i rehabilitację społeczną w różnych postaciach osobom leczonym psychiatrycznie oraz pomoc wszystkim przeżywającym stany kryzysowe lub będącym w okresie nasilonego stresu jak również osobom niepełnosprawnym intelektualnie.
- Renata Mazurowska, Gdy jemu jest źle... Depresja mężczyzn
Uważa, że jest powodem wszystkich życiowych klęsk. Że jest beznadziejny i do niczego się nie nadaje.
- Adrianna Kruk, Jak wspierać samodzielność osoby z chorobą Alzheimera? Wskazówki dla rodziny opiekującej się chorym
Opieka nad osobą z chorobą Alzheimera lub inną chorobą otępienną, to nie lada wyzwanie. W Polsce opiekę nad chorym wciąż najczęściej podejmuje najbliższa rodzina, zwłaszcza współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo.
- Rozmowa Moniki Kotlarek z Anką Mrówczyńską, Jak wygląda życie osoby z zaburzeniem osobowości borderline?
Cześć, Aniu! Anko? Anno? Trochę się znamy, a ja do dziś nie wiem, jak lubisz, by się do Ciebie zwracać.
- Sławomir Murawiec, Leki przeciwdepresyjne zmieniają przetwarzanie informacji emocjonalnych
Catherine J. Harmer proponuje niezwykle intrygującą koncepcję działania leków przeciwdepresyjnych [1, 2].
- Andrzej Augustynek, Lekomania
Lekomania, czyli uzależnienie od leków, charakteryzuje się przymusem stałego lub okresowego zażywania leku w celu uniknięcia nieprzyjemnych doznań związanych z jego brakiem.
- Danuta Michalczyk, Metody pracy z osobami słyszącymi głosy
Tradycyjnie słyszenie głosów traktowane jest jako symptom. Marius Romme i Sandra Escher w książce "Making sense of voices" podchodzą do nich inaczej.
- Jan Chodkiewicz, Joanna Miniszewska, Męska depresja - koncepcja, metody pomiaru i związki z zachowaniami samobójczymi
W artykule przedstawiono koncepcję atypowych objawów depresji występujących u mężczyzn. Ważnym źródłem tej koncepcji były doświadczenia wyniesione z programu diagnozowania i leczenia depresji wprowadzonego na Gotlandii (Szwecja) w latach 80.
- Zuzanna Maryańczyk-Sitarz, Nadczynność i niedoczynność tarczycy a zaburzenia psychiczne. Nadczynność tarczycy w świetle najnowszych badań
Tarczyca - rola i działanie Tarczyca i gruczoły przytarczyczne zlokalizowane są w szyi, zaliczając się do układu wewnątrzwydzielniczego, obok narządów należących do układu oddechowego i pokarmowego.
- Andrzej Augustynek, Narkomania
Komitet Ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia w 1957 roku przyjął następującą definicję: "narkomania jest stanem zatrucia okresowego lub chronicznego spowodowanym powtarzającym się przyjmowaniem narkotyków w postaci naturalnej lub syntetycznej".
- Sławomir Murawiec, Neuropsychoanaliza - sprawozdanie z 13 Międzynarodowego Kongresu w Atenach 2012
W dniach 24-26.06.2012. r. odbył się w Atenach 13 Międzynarodowy Kongres Neuropsychoanalizy zatytułowany "From addiction to relationships: neuropsychoanalytic perspectives on craving, caring and clinging", poświęcony zbliżeniu wiedzy na temat cech wspólnych więzi i relacji międzyludzkich oraz uzależnień.
- Paula Mamrot, Normatywny i nienormatywny obraz ciała w ciąży. Pregoreksja - anoreksja w ciąży
Celem artykułu jest przedstawienie rozważań naukowych na temat obrazu ciała u kobiet w ciąży, a także przybliżenie pojęcia pregoreksji.
- Leszek Rudzki, Monika Frank, Agata Szulc, Mirosława Gałęcka, Patrycja Szachta, Dominika Barwinek, Od jelit do depresji - rola zaburzeń ciągłości bariery jelitowej
i następcza aktywacja układu immunologicznego w zapalnej
hipotezie depresji
Wstęp Według Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization - WHO) do 2020 r.
- Agata Maria Aleksińska, Osobowość – na czym polega zaburzenie antyspołeczne?
Wbrew powszechnie przyjętym skojarzeniom nie wszystkie jednostki antyspołeczne to kryminaliści i nie wszyscy kryminaliści to osobowości antyspołeczne.
- Paulina Dobrzańska, Osobowość borderline i jej relacje w związkach
Zaburzenie borderline, zwane inaczej zaburzeniem z pogranicza jest mieszanką elementów nerwicy i psychozy.
- Andrzej Jakubik, Katarzyna Piaskowska, Osobowość alienacyjna
Wstęp Pojęcie alienacji jest współcześnie jednym z najpowszechniejszych i jednocześnie najbardziej nadużywanych pojęć, jakie weszły - pod różnymi znaczeniami - do słowników filozofii, socjologii, psychologii, psychiatrii, pedagogiki czy antropologii kulturowej.
- Joanna Wysogląd-Wolniak, Pigułki nieszczęścia
W ubiegłym roku apteczny rynek farmaceutyczny w Polsce osiągnął rekordową wartość 21 mld zł. W liczbie spożytych opakowań leków zajęliśmy drugie, tuż po Francji miejsce w Europie.
- Adam Jaskólski, Polietiologiczne uwarunkowania zaburzeń depresyjnych okresu starości
Jesień wszystko odmienia, niesie smutek i łzy. Lecz zawdzięczam jesieni, że kiedyś kwitły bzy.
- Paweł Krukow, Psychochirurgia
Rys historyczny W 1935 roku odbył się w Londynie Międzynarodowy Kongres Neurologiczny.
- Monika Kotlarek, Rodzaje depresji
Depresja w późnym wieku Depresja może występować częściej wraz z upływem lat.
- Andrzej Lipczyński, Sezonowa choroba afektywna i jej leczenie
Cechą charakterystyczną grupy chorób afektywnych jest ich nawrotowość. Nawrotowość szczególnie dotyczy zaburzeń afektywnych dwubiegunowych, które pojawiać się moga cyklicznie, niekiedy regularnie w określonych porach roku.
- Damian Janus, Wprowadzenie do psychopatologii rozumiejącej
W tytule artykułu, w odniesieniu do psychopatologii, znalazło się słowo "rozumiejąca". "Psychopatologia rozumiejąca", a więc kładąca nacisk na czysto psychologiczne mechanizmy leżące u podłoża poszczególnych zaburzeń, dążąca do zrozumienia zaburzonej psychiki, sięgająca "głębiej".
- Andrzej Lipczyński, Wybrane aspekty opiniowania sądowo-psychologicznego
Opiniowanie psychologiczne dla potrzeb sądu staje się powszechne, kiedy czyn zabroniony prawem jest szczególnej wagi i obwarowany wysokim wyrokiem.
- Andrzej Lipczyński, Zaburzenia lękowe uogólnione (generalized anxiety disorder – GAD)
Wstęp Zaburzenie lękowe uogólnione (GAD), oznaczone w ICD-10 jako F 41.
- Andrzej Lipczyński, Zespół depresyjny po przebytym udarze mózgu (Post-stroke depression – PSD)
Depresja, pojawiająca się u osób leczonych z powodu udaru mózgu jest trudna do rozpoznania i leczenia, ze względu na jej nietypowy i specyficzny obraz kliniczny.