Porady psychologiczne

Jakie są skutki nadmiernego spożywania alkoholu latem?

Urlop, wyjazdy w czasie wakacji, są okresem odprężenia, wypoczynku i dobrej zabawy. Jej synonimem dla wielu osób jest alkohol. Co może spowodować nawet niewielka ilość alkoholu podczas upalnego dnia? Jakie mogą być skutki nadmiernego spożywania alkoholu latem?

Wiadomo, że dla niektórych osób alkohol jest niewskazany. Wobec jakich osób istnieją szczególne przeciwskazania do picia alkoholu?

odpowiada dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz psychiatra dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz psychiatra

Picie alkoholu w upalne dni ma bardzo niekorzystny wpływ na organizm człowieka, zwłaszcza na serce i układ krążenia. Już samo picie wysokoprocentowych trunków zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy i choroby niedokrwiennej - co prawda chodzi tu o picie długotrwałe, jednakże u osób z tzw. czynnikiem ryzyka może wystąpić udar mózgu i zawał mięśnia sercowego.

W upalne dni, gdy temperatura w cieniu wynosi sporo ponad 30 stopni C, nawet nieduża dawka alkoholu powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i uczucie rozgrzania, a także wzrost ciśnienia krwi. Ponadto euforyzujące działanie alkoholu często prowadzi do przecenienia swoich sił, przez co osoby pijące alkohol nie potrafią one właściwie ocenić sytuacji. I na przykład wchodzą do wody, by się ochłodzić - dochodzi do szoku termicznego, krew się wychładza, a gdy dojdzie do serca, może spowodować zatrzymanie jego pracy.

Ponadto alkohol ma działanie odwadniające. Organizm szybko traci wodę, której potrzebuje znacznie więcej właśnie na spalenie wypitego alkoholu - przy jednym piwie powinno to być dodatkowe 250 ml wody. Podczas odwodnienia dochodzi do utraty jonów (głównie potasowych i sodowych). A to, w początkowej fazie odwodnienia, prowadzi do bólu głowy, osłabienia, omdleń, nudności i wymiotów, niedociśnienia oraz podwyższenia temperatury ciała.

Długotrwałe odwodnienie skutkuje natomiast utratą siły i świadomości, prowadzi do uszkodzenia organów wewnętrznych i do śmierci. Wcale nie jest to tylko teoria. Tego lata odnotowano przypadek, gdy pijany mężczyzna zasnął w samochodzie i zmarł na skutek udaru cieplnego. A przecież Polacy, wypoczywając na urlopie, właśnie w taki sposób chłodzą się - pijąc zimne piwo, niektórzy także znacznie mocniejsze trunki.

W czasie upałów szczególnie uważać powinny osoby przyjmujące leki przeciwpsychotyczne (inaczej neuroleptyki) stosowane w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych, a także pochodne antydepresantów, efedryny, czy nawet leki przeciwhistaminowe leczące alergię. Poprzez zwężenie naczyń krwionośnych, które powodują wymienione leki, zwiększa się wrażliwość na ciepło. Dlatego osoby, które je przyjmują, a także pacjenci leczący się na nadciśnienie czy niewydolność serca, muszą pamiętać o wypijaniu większej niż zazwyczaj ilości wody. W czasie upałów powinny to być 2-3, a nawet 4 litry dziennie. Wybierajmy też lekkostrawne potrawy i dołączmy do codziennego jadłospisu dużo warzyw i owoców.





Inne porady