Porady psychologiczne

Jak wygląda leczenie uzależnienia od narkotyków?

Niedawno dowiedziałam się, że mój dorosły siostrzeniec jest uzależniony od narkotyków. Siostra poprosiła mnie, bym pomogła jej poszukać pomocy u specjalisty. Chciałabym się dowiedzieć, na czym polega leczenie takiej osoby. Czy odtruwanie organizmu jest podobne do detoksu alkoholowego? I czy takie odtrucie wystarczy?

odpowiada dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz psychiatra dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz psychiatra

Narkotyki w Polsce są popularne od kilkudziesięciu lat, a gdy się pojawiły, pojawił się też problem uzależnień. Oczywiście są różnice wynikające z uzależnienia od narkotyków i od alkoholu. W przypadku narkomanii następuje znacznie szyba degradacja organizmu, osoba nadużywająca narkotyków jest też bardziej narażona na wcześniejszą śmierć. O ile alkoholik może dożyć późnego wieku, osoba uzależniona od heroiny zwykle kończy życie w młodym wieku. Wszystko zależy od rodzaju narkotyków, wielkości dawek, częstotliwości ich brania. Pewne jest jedno - odwyk narkotykowy to jedyna szansa na powrót do normalnego życia.

Uzależnienie od alkoholu i od narkotyków ma podobny mechanizm powstawania - stanowi połączenie uzależnienia fizycznego z psychicznym, dlatego w obu sytuacjach pierwszym krokiem do wyzdrowienia jest detoksykacja. Jej celem w pierwszej kolejności jest oczyszczenie organizmu z toksycznych związków. Dokonywane jest poprzez podawanie kroplówek z płynami infuzyjnymi, krystaloidami, witaminami, elektrolitami i odpowiednimi lekami. Dzięki nim udaje się złagodzić fizyczne skutki odstawienia narkotyków. A nie są one zbyt przyjemne - pojawiają się zmęczenie, zaburzenia snu, wymioty, bladość skóry, dreszcze, gorączka, a nawet halucynacje i lęki.

Leki mają głównie działanie objawowe, zmniejszają dyskomfort i pozwalają przywrócić w miarę normalne funkcjonowanie organizmu. Taki proces detoksykacji trwa kilka dni i pozwala uzyskać zadowalające rezultaty oraz wysoką skuteczność. Po jego zakończeniu organizm jest przygotowany do kompleksowej walki z nałogiem. Samo odtrucie nie uwolni od uzależnienia od narkotyków, ale na pewno odbuduje kondycję organizmu i poprawi samopoczucie. Wraz z nim pojawia się pozytywne myślenie i deklaracja chęci wyzdrowienia. Można powiedzieć, że wówczas pierwszy krok do osiągnięcia celu został wykonany.

Kolejnym etapem jest przystosowanie organizmu do funkcjonowania bez wspomagania chemicznego. W tym okresie pacjenci otrzymują łagodne środki farmakologiczne, a także kompozycje witamin i minerałów, które wzmacniają organizm. Po przejściu przez okres leczenia fizycznego uzależnienia, przychodzi czas na terapię psychologiczną, stanowiącą niezmiernie ważny element odwyku narkotykowego. Terapia pozwala na zrozumienie powodów sięgania po zakazane substancje i uświadamia skutki ich stosowania. Podczas podstawowej terapii indywidualnej i grupowej, która na oddziale stacjonarnym powinna trwać od co najmniej kilku tygodni do nawet roku, pacjent uczy się też rozwiązywania problemów, umacnia swoją samoocenę, wyzwala od lęków i przygotowuje do życia wolnego od narkotyków. Po ukończeniu terapii na oddziale całodobowym należy kontynuować dalsze leczenie w trybie ambulatoryjnym (tj. w poradni) oraz korzystać ze wsparcia grup samopomocowych (np. mityngów Anonimowych Narkomanów).






Inne porady