Reklamy
Porady psychologiczne
Czy objawy somatyczne (bóle brzucha, duszności, kołatanie serca) mogą wynikać z nerwicy?
Moja siostra (41 lat) w tym roku rozwiodła się z mężem. Przez wiele lat znosiła jego zdrady, "władcze" zachowanie, przemoc materialną. Do przemocy fizycznej się nie posunął, ale z psychiczną miała do czynienia przez kilka lat. Ze względu na dzieci odwlekała decyzję o rozwodzie, ale gdy miały już po "naście" lat, wreszcie się zdecydowała.
Myślałam, że będąc sama uspokoi się, stres minie, zacznie wszystko od nowa, zajmie się sobą, dziećmi, skupi na pracy, ale obserwuję, że nadal jest w kiepskiej formie. I to nie tylko psychicznej, ale i fizycznej. Często ma bóle brzucha, duszności, kołatanie serca, czasem w nocy drętwieją jej ręce, nie może spać.
Była u lekarza rodzinnego, który skierował ją do neurologa, potem do kardiologa, ale leki pomogły tylko na krótki czas. Wreszcie lekarz zaczął pytać ją samopoczucie, o sytuację rodzinną - wspomniał, że siostra może cierpieć na nerwicę i zasugerował wizytę u psychiatry. Czy te objawy mogą wynikać z długotrwałego stresu? Czy leki na nerwy mogłyby jej pomóc?
odpowiada dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz psychiatra
Konflikty w rodzinie mogą być przyczyną zarówno nerwicy, jak i długotrwałego stresu. A te, gdy są nieleczone, mogą się rozwijać i przybierać formę różnych schorzeń. Nerwicy towarzyszą objawy somatyczne, dlatego pacjent w pierwszej kolejności zazwyczaj udaje się z wizytą do lekarza rodzinnego. Ten zaleca liczne badania szukając przyczyn bólu i zaburzeń czynności narządów wewnętrznych. Zaleca wizyty u kolejnych specjalistów, którzy starają się działać objawowo. Dlatego czasem potrzeba bardzo wiele czasu, by postawić właściwą diagnozę i przerwać krąg licznych badań oraz farmakoterapii, która w rezultacie nie jest w stanie stuprocentowo pomóc.
Nerwica jest chorobą, na którą obecnie cierpi coraz większy odsetek społeczeństwa. Wiąże się ona z całym zespołem psychogennych zaburzeń emocjonalnych, które utrudniają funkcjonowanie na co dzień. Nerwica objawia się na wiele sposobów - najczęstsze objawy tej choroby to m.in.: apatia, lęk, przygnębienie i zaburzenia hipochondryczne.
Najważniejsze to postawić właściwą diagnozę, dlatego wizyta u psychiatry w przypadku Pani siostry jest dobrym pomysłem. Lekarz będzie mógł stwierdzić, czy ma do czynienia z nerwicą lękową czy depresją i dobierze odpowiednie leczenie. A nerwicę, z jednej strony, leczy się farmakologicznie, za pomocą leków przeciwdepresyjnych, natomiast z drugiej - za pomocą psychoterapii. Terapeuta w sesjach indywidualnych i grupowych pomaga uporać się z psychologicznymi przyczynami powstania choroby.
Dzięki psychoterapii Pani siostra będzie w stanie nauczyć się rozpoznawać objawy nerwicy - zrozumie je i samodzielnie poradzi sobie z nimi nawet po zakończeniu terapii.
Leczenie może odbywać się w ośrodku stacjonarnym lub ambulatoryjnie. Zaletą terapii stacjonarnej są dodatkowe regularnie prowadzone zajęcia pomagające uporać się ze stresem, jak na przykład muzykoterapia, ćwiczenia relaksacyjne, medytacja bądź trening autogenny Schultza.
- Dr n. med. Sławomir Adam Wolniak jest lekarzem psychiatrą, ordynatorem Kliniki Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień "Wolmed", w Dubiu k. Bełchatowa.