Reklamy
Gorące wiadomości
Palenie w ciąży powoduje wady wrodzone u dzieci
Kobiety palące w czasie ciąży narażają swoje potomstwo na poważne wady wrodzone - wynika z zakrojonych na ogromną skalę badań przeglądowych - informuje serwis "EurekAlert".
Naukowcy z zespołu Allana Hacksawa (University College w Londynie) przeanalizowali wszystkie opublikowane w ciągu ostatnich 50 lat prace, poświęcone wpływowi palenia w czasie ciąży na rozwój dziecka.
Okazało się, że dziecko palącej matki jest szczególnie narażone między innymi na wady serca, brak lub deformacje kończyn, wady układu pokarmowego oraz zniekształcenia dotyczące twarzy (na przykład rozszczep wargi czy podniebienia). Wszystkie analizowane badania objęły 11,7 miliona osób. Na świat przyszło 173 687 dzieci z wadami wrodzonymi.
Palenie w czasie ciąży sprzyja również przedwczesnym porodom. Taki poród i związana z nim niska waga urodzeniowa wiążą się z ryzykiem różnorodnych, utrzymujących się przez całe życie zaburzeń zdrowotnych - jak porażenie mózgowe, opóźniony rozwój umysłowy czy problemy z nauką. Palenie utrudnia także samo zajście w ciążę i podnosi ryzyko urodzenia martwego dziecka.
W roku 2009 około 20 proc. ankietowanych amerykańskich kobiet twierdziło, że palą. Jak wynika z danych ogłoszonych w tym samym roku na dotyczącej tytoniu globalnej konferencji w Bombaju, na całym świecie pali codziennie około 250 milionów kobiet i liczba ta stale rośnie.
Nienarodzone dziecko palącej matki narażone jest na działanie tak szkodliwych substancji jak nikotyna, tlenek węgla i smoła. Z kolei u palących matek częściej występują poważne powikłania - ciąża pozamaciczna, krwawienia z dróg rodnych, odklejenie łożyska czy łożysko przodujące - nie mówiąc już o zagrażających w dłuższej perspektywie nowotworach, udarze, chorobach serca, chorobach dziąseł czy oczu.
Opublikowano: 2011-07-27
Źródło: Onet.pl
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz