Reklamy
Gorące wiadomości
Osoby z zaburzeniami psychicznymi mają szansę na wsparcie zawodowe i społeczne
Od lipca 2011r do maja 2012 trwa rekrutacja do projektu: " Wsparcie osób z zaburzeniami psychicznymi na rynku pracy II". Inicjatywa ta jest realizowana przez kilka organizacji pozarządowych, a liderem tegoż projektu jest PFRON. Głównymi założeniami projektu jest objęcie wsparciem osób z doświadczeniem choroby psychicznej, znajdujących się aktualnie w stanie remisji, potrzebujących pomocy w określeniu swoich preferencji zawodowych oraz potrzebujących wsparcia w odnalezieniu się na otwartym rynku pracy.
Stowarzyszenie Klub Wsparcia Psychicznego z Bydgoszczy jest organizacją, która ma za sobą doświadczenie przy współtworzeniu projektu pilotażowego pn: "Wsparcie osób z zaburzeniami psychicznymi na rynku pracy". Wieloletnia praca z osobami z takimi schorzeniami pozwoliły tej organizacji na wypracowanie sprawdzonej ścieżki pomocy takim właśnie osobom.
- "Wielu z naszych beneficjentów utrzymuje z nami stały kontakt. Wielu, nawet jeżeli w obecnej chwili nie pracuje, to nauczyło się w jaki sposób tej pracy szukać"- opowiada skarbnik Stowarzyszenia, pani Kamilla Sokołowska.
Działania którymi obejmowani są przyszli beneficjenci, to przede wszystkim wnikliwy proces rekrutacyjny. Przy pomocy psychologów, pedagogów i doradców zawodowych ustalane są umiejętności i predyspozycje przyszłych pracowników. Dalsze działania mają na celu nauczenie tych osób umiejętności komunikacyjnych i umiejętności poszukiwania pracy. Taki cel mają właśnie dwutygodniowe warsztaty ze specjalistami.
- "Jak pokazało doświadczenie, wartość tych spotkań nie ogranicza się do zdobycia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy, ale ma także walor integracyjny. Ludzie uczą się nowych umiejętności, ale przy tym zawierają nowe znajomości, będących dla nich źródłem wsparcia społecznego." - kontynuuje Kamilla Sokołowska.
Dalsza ścieżka rozwoju zawodowego to już kursy zawodowe oraz staże. Podczas ich odbywania, kursanci (bądź stażyści) otrzymują również pomoc w postaci indywidualnych spotkań ze specjalistami. Dodatkowo każdy z nich ma przydzielonego opiekuna, który wspiera beneficjenta w jego działaniach zawodowych i na gruncie społecznym.
Innym, ważnym elementem tegoż projektu jest wspieranie rodzin i opiekunów osób z doświadczeniem choroby psychicznej. Ta pomoc ma formę warsztatów, jak i indywidualnych spotkań dla zainteresowanych osób z otoczenia.
- "Nie tylko osoby dotknięte zaburzeniami mają problemy z oswojeniem swojej choroby. Podobnie, przerażone i zdezorientowane są również osoby z ich otoczenia" - wyjaśnia Kamilla Sokołowska.
Obecnie Stowarzyszenie Klub Wsparcia Psychicznego z Bydgoszczy jest cały czas nastawione na rekrutowanie nowych beneficjentów. Zainteresowane osoby z województwa kujawsko-pomorskiego oraz województw ościennych mogą kot katować się w tej sprawie ze Stowarzyszeniem (tel. 725 091 824 lub 535 932 057). Najważniejszym kryterium przystąpienia do projektu jest wiek 18-64 lat oraz posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności.
Opublikowano: 2012-01-19
Źródło: Stowarzyszenie Klub Wsparcia Psychicznego z Bydgoszczy
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz