Reklamy
Gorące wiadomości
Jak rozwiązać problem? Zespół naukowców z SWPS i UW bada skuteczność nowej techniki radzenia sobie z dylematami życia codziennego
Zespół psychologów z Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza do udziału w badaniu, którego celem jest sprawdzenie skuteczności nowej psychologicznej techniki Dialogowego Rozwiązywania Problemów. Technika ułatwia radzenie sobie z aktualnymi trudnościami życiowymi, związanymi przede wszystkim z podejmowaniem decyzji. W skrócie polega ona na przedyskutowaniu różnych aspektów zgłoszonego problemu przy wykorzystaniu zarówno myślenia racjonalnego jak i wyobraźni.
- "Wstępne obserwacje psychologów praktyków potwierdzają, że technika jest przydatna w pracy z różnymi trudnościami. Konieczne jest jednak bardziej rzetelne i dokładne przetestowanie jej" - mówi dr Anna Gabińska ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, kierownik projektu badawczego.
Badacze poszukują osób, które borykają się od pewnego czasu z osobistą trudnością lub dylematem i które chciałyby porozmawiać o swoim problemie z drugą osobą. W trakcie badania chętni będą mieć możliwość odbycia bezpłatnej, godzinnej rozmowy z wykwalifikowanym psychologiem i przedyskutowania zgłoszonego problemu.
- "Zapraszamy osoby, które chciałyby znaleźć rozwiązanie swojego aktualnego problemu. Chodzi nam o trudność, która ostatnio zaprząta uwagę osoby, która wymaga podjęcia decyzji i pojawiła się niedawno" - mówi mgr Natalia Cesarz, członek zespołu badawczego, do której mogą zgłaszać się chętne osoby badane.
- "Nie proponujemy pracy osobom z problemami trwającymi od długiego czasu, jak również osobom będącym obecnie w bardzo złej kondycji psychicznej, w leczeniu psychologicznym czy psychiatrycznym lub planującym rozpocząć takie leczenie. Szukamy osób z problemem osobiście ważnym, ale nie długotrwałym (np. jakie studia wybrać, jak poradzić sobie z męczącą znajomością (sąsiadem czy znajomym), czy wziąć zwierzaka ze schroniska czy nie brać, czy odważyć się zrobić pierwszy krok, czy podjąć pewne ryzyko, jak poprawić swoje relacje ze współpracownikami, czy kontynuować swoją karierę w danej pracy, jakim rodzicem być, itp." - dodaje do mgr Cesarz.
Badanie trwa ok. 1,5-2 godzin, w tym sama rozmowa z psychologiem zajmuje godzinę, czyli tyle ile standardowa konsultacja psychologiczna. Na początku badania każda osoba jest proszona o wypełnienie kilku kwestionariuszy oraz otrzymuje szczegółowe informacje na temat techniki Dialogowego Rozwiązywania Problemów. Badanie zostało pozytywnie zaopiniowane przez Komisję ds. Etyki Badań Empirycznych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i posiada atest do zastosowania w praktyce badawczej.
Miejsca i terminy badań:
- Uniwersytet Warszawski, ul. Stawki 5/7 w Warszawie (Centrum), pokój 108 - 21.08. (wtorek), 31.08. (piątek), 1.09. (sobota);
- Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, ul. Chodakowska 19/31 w Warszawie (Praga Południe), pokój N204 - 24.08. (piątek), 25.08. (sobota).
Badania prowadzone są między 9.00 a 20.00. Istnieje też możliwość udziału w badaniu w innych terminach. Chętni proszeni są o kontakt z mgr Natalią Cesarz (dialogowebadanie@gmail.com; 668-708-813).
Opublikowano: 2012-08-14
Źródło: SWPS
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz