Reklamy
Gorące wiadomości
Słowa mogą wpływać na nasz węch
Wbrew temu, co pisał w "Romeo i Julii" Szekspir, róża nazwana innym imieniem niekoniecznie pachniałaby tak samo - twierdzą naukowcy z Oksfordu na łamach pisma "Neuron".
Zdaniem szekspirologów, poeta pisząc o róży mógł mieć na myśli konkurencyjny wobec jego "The Globe" teatr "The Rose", w którym panowały fatalne warunki sanitarne... W każdym razie nieprzyjemny zapach nazwany w ładny sposób wydaje się znośniejszy - twierdzą naukowcy z zespołu prof. Edmunda Rollsa.
Podczas eksperymentu ochotnicy oceniali ten sam zapach jako przyjemniejszy, jeśli był określany jako zapach sera cheddar, a nie "zapach ciała". Z kolei wdychanie czystego powietrza dawało złudzenie zapachu sera, jeśli wąchającym oznajmiono, co poczują. Rezultaty nie zależały od intensywności węszenia. Badanie mózgu wykazało, że gdy ser cheddar był opatrzony właściwą etykietką, były pobudzane wyższe ośrodki mózgu - kora podstawy płata czołowego odpowiedzialna za emocje. Czyste powietrze pod nazwą sera pobudzało mózg jak prawdziwy ser, tyle że słabiej. Gdy zapach sera lub czyste powietrze występowały jako zapach ciała, wyższe ośrodki w ogóle się nie włączały.
Rezultaty badań mogą być ważne dla zrozumienia działania zarówno zdrowego, jak i chorego organizmu. Kora podstawy płata czołowego często ulega uszkodzeniom w demencji i podczas wypadków drogowych. Czasami prowadzi to do zmiany apetytu i otyłości - prawdopodobnie związanych z zaburzeniami węchu.
Z drugiej strony ładna nazwa może pomóc osiągnąć sukces restauratorom, producentom żywności czy perfum. Co pachnie lepiej - "Chanel No. 5" czy "Wars"?
Źródło: Onet.pl
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz