Reklamy
Gorące wiadomości
Cierpiący na psychozę są bardziej kreatywni
Osoby, które cierpią na psychozę maniakalno-depresyjną, bądź są obciążone dziedzicznym ryzykiem jej rozwoju, lepiej wypadają w testach na kreatywność niż ich zdrowi rówieśnicy - informują naukowcy na łamach pisma "Journal of Psychiatric Research".
Psychoza maniakalno-depresyjna (tzw. choroba dwubiegunowa) jest poważnym schorzeniem psychicznym, które cechuje naprzemienne występowanie skrajnych stanów emocjonalnych i nastrojów - depresji i manii. Różnią się one dramatycznie pod względem samopoczucia i aktywności pacjenta. Podczas gdy w depresji chory jest przygnębiony i zniechęcony do życia, to w okresach manii ma nietypowo podwyższony nastrój, jest przekonany o swojej inteligencji, możliwościach i uzdolnieniach, ma wręcz urojenia wielkościowe. Podejmuje też wiele działań.
Już wcześniejsze obserwacje sugerowały, że istnieje związek między chorobliwymi zaburzeniami nastroju a kreatywnością. Na przykład, występują one 2-3 razy częściej u artystów i pisarzy, niż u osób wykonujących mniej twórcze zawody.
Związek ten potwierdzają wyniki najnowszych testów, które wykonali naukowcy z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda. Przeprowadzono je na małej grupie 40 osób, które cierpiały na psychozę maniakalno-depresyjną i wśród ich 40 dzieci, w wieku od 10 do 18 lat.
Ponieważ w rozwoju choroby dwubiegunowej biorą udział jakieś - jeszcze dobrze nierozpoznane - czynniki genetyczne, potomstwo chorych osób jest na nią bardziej narażone. W badanej grupie schorzenie rozwinęło się u połowy dzieci. U pozostałych obserwowano natomiast objawy nadaktywności psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi (ADHD).
Dla porównania testom na twórcze myślenie poddano też grupę 18 zdrowych dorosłych i taką samą liczbę ich zdrowych dzieci. Pacjenci musieli m.in. subiektywnie oceniać grafiki o różnym stopniu symetrii i złożoności. Jak wynika z dotychczasowych badań, osobom kreatywnym mniej podobają się proste, symetryczne symbole.
Okazało się, że chorzy rodzice uzyskali o 120 proc. wyższą punktację w testach, niż rodzice zdrowi. Ich potomstwo również miało lepsze wyniki - dzieci z objawami choroby dwubiegunowej były lepsze o 107 proc. od rówieśników zdrowych, a dzieci z objawami ADHD - o 91 proc.
Z badań tych wynika, że choroba dwubiegunowa i kreatywność mogą zależeć od jakichś wspólnych czynników genetycznych, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie, spekulują naukowcy.
Źródło: Onet.pl
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz