Gorące wiadomości

Dzień Mózgu w Warszawie

Mózg, najważniejszy narząd naszego organizmu, choć jest coraz lepiej poznany, wciąż skrywa wiele tajemnic. W jaki sposób mózg rozumie i przetwarza informacje o emocjach? Gdzie w mózgu "mieszka" seks? Czy empatii możemy nauczyć się od zwierząt? Co wiemy o prokrastynacji? Opowiedzą o tym naukowcy, specjaliści w dziedzinach psychiatrii, neuronauki oraz filozofii podczas XIII edycji Dnia Mózgu, która odbędzie się 18 marca na Uniwersytecie SWPS.

Oprócz wykładów, na uczestników XII edycji Dnia Mózgu czeka wiele atrakcji, które pomogą zrozumieć, jak zbudowany jest mózg i jak funkcjonuje to swoiste centrum dowodzenia ludzkim ciałem. Co mięśnie twarzy mówią o naszych emocjach? Czy dzieci mogą uczyć się programowania? W jaki sposób sprawdzić czy ktoś nas okłamuje? Mnóstwo ciekawostek dotyczących mózgu czeka nie tylko na dorosłych, ale również dla najmłodszych odkrywców.

CoderDojo - Jak napisać grę komputerową? Jak się tego nauczyć? Dlaczego warto rozwijać umiejętności programistyczne? CoderDojo uczy przez zabawę i praktykę. To inicjatywa, która skupia się na rozwoju talentów technologicznych u dzieci i nastolatków. Wolontariusze na całym świecie tworzą kluby programistyczne, gdzie pokazują jak tworzyć gry, aplikacje czy strony internetowe. Udział w zajęciach CoderDojo jest zawsze bezpłatny.

Neuroforma - Uczestnicy wydarzenia będą mogli poznać profesjonalne narzędzie profilaktyki zdrowotnej i rehabilitacji, które stosowane jest m.in. w usprawnianiu osób ze schorzeniami układu nerwowego, po przebytych udarach i urazach mózgu, a także wspieraniu rozwoju dzieci z niepełnosprawnością.

Neuroanatomia 3D - Gdzie mózg ma poduszkę i czy ma czas na niej odpoczywać? Co robi konik morski w naszym mózgu i czemu musi tak dużo pamiętać? Czy węch dociera do wzgórza? Mózg ciągle zaskakuje nas swoją złożonością. Poznanie neuroanatomii to pierwszy krok na drodze do zrozumienia zasad jego działania. Studenci kierunku Neurokognitywistyka - przy wykorzystaniu wirtualnego, trójwymiarowego modelu - przedstawiać będą w przystępny sposób budowę ludzkiego mózgu.

Wariograf, czyli wykrywacz kłamstw - Zamiast pytać "Czy te oczy mogą kłamać?", możemy skorzystać z bardziej precyzyjnych metod pomiaru. Naukowcy z Uniwersytet SWPS opowiedzą, czym jest wariograf - nazywany czasem ?wykrywaczem kłamstw" - i zaprezentują działanie tego urządzenia. Każdy, kto chciałby przekonać się o tym na własnej skórze, będzie mógł poddać się badaniu.

EMG - Elektromiografia to metoda pomiaru pozwalająca na zarejestrowanie aktywności mięśni mimicznych twarzy. Odwiedzający będą mogli wziąć udział w tego rodzaju pomiarze i zobaczyć, jak na podstawie zapisu EMG możemy wnioskować o emocjach, które przeżywa osoba uczestnicząca w badaniu.

Neurokogniwistyka - Studenci Neurokognitywistyki z Uniwersytetu SWPS przygotowali punkt informacyjny dla wszystkich zainteresowanych tą specjalnością studiów. Swoją wiedzą podzielą się także Trenerzy Strefy Młodzieży Uniwersytetu SWPS, którzy na co dzień prowadzą dla licealistów szkolenia i warsztaty z zakresu autoprezentacji, organizacji czasu, radzenia sobie ze stresem oraz budowania relacji z rówieśnikami.

Photon - Programowanie to magia... ale na szczęście nie "czarna magia". Wspólnie z robotem Photon uczestnicy będą mogli postawić pierwsze kroki w świecie programowania i poznać podstawowe zasady działania nowych technologii. Robot Photon, opracowany przy współpracy naukowców z Uniwersytetu SWPS, to nauka w formie świetnej zabawy.

Na najmłodszych uczestników czekają warsztaty "Odkryj swój mózg". Niespodzianki przygotowała również Fundacja Mózg oraz Koło Okularograficzne.

Program
11.00-12.10 - wykład "Emocje wypisane na twarzy: jak wiele zdradza twoja mimika", dr Krystyna Rymarczyk, Uniwersytet SWPS
12.30-13.30 - wykład "Prokrastynacja, czyli 'znów zostawiłam to na ostatnią chwilę'. Co nauka wie o odwlekaniu zadań?",  dr Marek Wypych, Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcela Nenckiego Polskiej Akademii Nauk
16.00-17.00 - wykład "Empatia: czego nas mogą nauczyć zwierzęta?", dr hab. Ewelina Knapska, Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcela Nenckiego Polskiej Akademii Nauk
17.30-18.30 - wykład "Seks zaczyna się w głowie. O neurobiologii funkcjonowania seksualnego", dr Marta Janus, Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia w Pruszkowie.

Opublikowano: 2018-03-16

Źródło: CP SWPS


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz