Reklamy
Gorące wiadomości
Psycholodzy z UW badają rozwój męskiej orientacji seksualnej
Lepsze poznanie biologicznych mechanizmów wpływających na rozwój orientacji seksualnej u mężczyzn - to cel, który postawiła przed sobą grupa psychologów z Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowcy poszukują ochotników do udziału w "Projekcie Orientacja".
Co ma większy wpływ na rozwój naszej orientacji seksualnej: czynniki biologiczne czy proces socjalizacji? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle złożona, a naukowcy są zgodni wyłącznie co do jednego - orientacja seksualna nie kształtuje się w jeden określony sposób. Teorie naukowe związane z rozwojem orientacji seksualnej odnoszą się m.in. do uwarunkowań genetycznych i wpływu hormonów w okresie prenatalnym.
Jak mówią naukowcy z Projektu Orientacja, nie można powiedzieć, że człowiek rodzi się z określoną orientacją seksualną - ale czynniki biologiczne z pewnością mają wpływ na jej kształtowanie.
- "Najbezpieczniej jest powiedzieć o pewnej biologicznej +predyspozycji+. W dużym uproszczeniu można to ująć w ten sposób, że mamy pewną grupę genów, których zmienność przekłada się na mechanizmy zachodzące w naszym mózgu. To z kolei może - już w dorosłym wieku - skłaniać ludzi do kontaktów z konkretną płcią" - mówi dr hab. Wojciech Dragan z Wydziału Psychologii UW, kierownik naukowy projektu. - "W procesie rozwijania się orientacji seksualnej oprócz czynników biologicznych trzeba uwzględnić jeszcze wpływ czynników środowiskowych" - dodaje.
Czynniki te często utożsamia się wyłącznie z wychowaniem lub otoczeniem, w którym wychowuje się badana osoba. Tymczasem, jak podkreślają naukowcy, do czynników środowiskowych zalicza się też m.in. aktywność hormonów w okresie prenatalnym. Właśnie dlatego tak istotne jest lepsze poznanie biologicznego wpływu na rozwój orientacji seksualnej - i to jest właśnie idea stojąca za Projektem Orientacja.
Naukowcy z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego postawili sobie za cel zbadanie różnych mechanizmów biologicznych związanych z rozwojem orientacji seksualnej. Projekt Orientacja to badanie naukowe finansowane z grantu Narodowego Centrum Nauki, skierowane do mężczyzn w wieku do 45 lat - zarówno homoseksualnych, jak i heteroseksualnych. Jak przekonują badacze, udział w badaniu to szansa na lepsze poznanie podstaw swojej orientacji.
Pierwszym etapem badania jest ankieta internetowa, którą można wypełnić na stronie internetowej projektu (www.orientacja.org). - "W kwestionariuszu zbieramy dane dotyczące orientacji seksualnej. Do drugiego etapu zapraszamy wybranych mężczyzn. Podczas godzinnego spotkania wykonywane są testy o charakterze poznawczym, pobierana jest także próbka śliny, dzięki której zbadamy genotyp" - wylicza Monika Folkierska-Żukowska z Projektu Orientacja. Jak dodaje, wciąż poszukiwani są ochotnicy do wzięcia udziału w badaniu. - "Motywacją, oprócz drobnego wynagrodzenia, jest przede wszystkim możliwość dowiedzenia się więcej o samym sobie i podstawach swojej orientacji seksualnej" - przekonuje badaczka.
Do tej pory naukowcy przebadali już ponad połowę z zakładanej liczby 1,1 tys. osób. Badania stacjonarne są wykonywane regularnie w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu, ale osoby spoza tych miast też mogą wziąć udział. O wyjazdowych badaniach naukowcy informują na bieżąco.
Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie: www.orientacja.org.
Opublikowano: 2018-12-08
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Zobacz więcej wiadomości
Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników
Psycholodzy z UW badają rozwój męskiej orientacji seksualnej
Autor: fatum Data: 2018-12-16, 20:38:46 OdpowiedzTo dobra wiadomość dla mężczyzn.Nawet na tym Forum znajdą się chętni do udziału w badaniach.Należy się wielkie podziękowanie polskim psychologom z UW.Miła wiadomość.... Czytaj dalej