Reklamy
Gorące wiadomości
Rok 2020 będzie rokiem prof. Józefa Marii Bocheńskiego
Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2020 rokiem ojca Józefa Marii Bocheńskiego. Uchwała Senatu głosi, że prof. Bocheński "całe życie bronił prawd wiary, praw logiki oraz wspierał Polaków walczących o wolność". "Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2020 Rokiem Ojca Józefa Marii Bocheńskiego, by w 25. rocznicę śmierci oddać hołd temu wybitnemu naukowcowi, kapłanowi i patriocie" - napisano w uchwale.
Józef Maria Bocheński urodził się 30 sierpnia 1902 w Czuszowie, zmarł 8 lutego 1995 we Fryburgu w Niemczech. Pochodził z rodziny ziemiańskiej herbu Rawicz.
Po ukończeniu gimnazjum we Lwowie (1920), jako ochotnik brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Od 1920 studiował prawo na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, po dwóch latach przeniósł się do Poznania, gdzie przez 4 lata studiował ekonomię i ekonomię polityczną pod kierunkiem m.in. Floriana Znanieckiego i Czesława Znamierowskiego.
W 1926 wstąpił do seminarium duchownego w Poznaniu, a w roku następnym wstąpił do nowicjatu Zakonu Kaznodziejskiego św. Dominika. W latach 1928?1931 studiował filozofię w uniwersytecie we Fryburgu. Następnie odbył studia teologiczne w Rzymie, które ukończył z tytułem doktora. Od 1934 uczył logiki w Collegium Angelicum w Rzymie (w latach 1934-1940 był tam profesorem). W 1938 habilitował się na Uniwersytecie Jagiellońskim na podstawie pracy "Z historii logiki zdań modalnych".
W czasie II wojny światowej był kapelanem Wojska Polskiego. Podczas kampanii wrześniowej brał udział w bitwie pod Kockiem z Samodzielną Grupą Operacyjną Polesie generała Franciszka Kleeberga, a także w II Korpusie gen. Władysława Andersa we Włoszech, gdzie brał udział m.in. w bitwie pod Monte Cassino.
Po wojnie pozostał na obczyźnie. Od 1945 był profesorem filozofii współczesnej na Uniwersytecie we Fryburgu, gdzie w latach 1964-66 był rektorem; kierownikiem Instytutu Europy Wschodniej, redaktorem czasopisma Studies in Soviet Thought i serii wydawniczej Sovietica. Członek Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie. Pełnił też funkcję prezesa Światowej Federacji Towarzystw Filozoficznych.
Prof. Józef Maria Bocheński był jednym z najwybitniejszych współczesnych filozofów, laureatem kilku doktoratów honoris causa, autorem książek, które, jak "Ku filozoficznemu myśleniu", w Niemczech rozeszły się milionowych nakładach. Był profesorem logiki, historykiem logiki i filozofem, uprawiającym filozofię analityczną. Ponieważ był także wybitnym sowietologiem, znawcą i krytykiem filozofii marksistowskiej, w okresie komunizmu jego książki nie mogły być w Polsce legalnie wydawane (jego znakomity słownik "Sto zabobonów", opisujący współczesne zabobony, został wydany w 1987 roku przez podziemną Niezależną Oficynę Wydawniczą"). Z tych powodów jego myśl jest lepiej znana w zachodniej Europie, niż w Polsce.
Bibliografia prac prof. Bocheńskiego obejmuje ponad 100 publikacji książkowych, z których ponad 20 przetłumaczono na język polski. Jako logik i filozof analityczny pisał językiem prostym, zrozumiałym, jasno i precyzyjnie wykładając swoje myśli i logicznie je uzasadniając, co we współczesnej filozofii jest rzadkim zjawiskiem. Jest autorem wielu znakomitych książek, m.in.:
- Ku filozoficznemu myśleniu
- Sto zabobonów
- Podręcznik mądrości tego świata
- Współczesne metody myślenia
- Sens życia i inne eseje
- Między logiką a wiarą
Zobacz także: znakomite eseje prof. Józefa Marii Bocheńskiego w portalu Psychologia.net.pl:
Opublikowano: 2019-10-20
Zobacz więcej wiadomości
Napisz swój komentarz
Zobacz komentarze Czytelników
Rok 2020 będzie rokiem prof. Józefa Marii Bocheńskiego
Autor: fatum Data: 2019-12-12, 12:00:18 OdpowiedzTo bardzo dobra wiadomość.Dziękuję Ci Panie Profesorze.Za całokształt.Za Twoje serducho.Za pamięć o Nas.Niech Dobry Bóg ma Ciebie w Swojej Pieczy.Amen.... Czytaj dalej