Reklamy
Gorące wiadomości
Od 3 lat wzrasta liczba osób zagrożonych uzależnieniem od alkoholu
Polacy piją coraz więcej alkoholu, częściej też sięgają po napoje spirytusowe, rzadziej po piwo lub wino - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zagrożonych uzależnieniem od alkoholu może być już 1,6 mln Polaków.
W ciągu ostatnich trzech lat średnie spożycie czystego alkoholu w Polsce zwiększyło się o prawie 30%. Najszybciej rośnie jednak spożycie wódki - w 2004 roku wypito jej o 40% więcej niż w roku 2001. W tym samym okresie spożycie piwa wzrosło o 10%. Obecnie już prawie połowę wypijanego alkoholu (47%) stanowią napoje spirytusowe.
Przybywa też osób z problemami alkoholowymi. W porównaniu z rokiem 2001 liczba nadużywających alkoholu (mężczyzn spożywających ponad 10 litrów i kobiet wypijających ponad 7,5 litra spirytusu rocznie) zwiększyła się o 30%. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że o tyle samo wzrosła też liczba osób doprowadzonych do izb wytrzeźwień. Policja notuje też coraz więcej przestępstw popełnianych przez osoby nietrzeźwe, w tym wypadków samochodowych i przemocy domowej.
Podwoiła się też liczba osób zagrożonych uzależnieniem od alkoholu. Obecnie szacuje się ją na ok. 1,6 mln osób. Oznacza to, że w szybkim tempie przybywa pacjentów wymagających leczenia odwykowego. Tymczasem miejsc w takich ośrodkach oraz pieniędzy na ten cel brakuje.
W raporcie PARPA zwrócono uwagę, że bezpośrednią przyczyną zwiększonego spożycia alkoholu jest obniżka akcyzy od napojów spirytusowych. "Wyniki ogólnopolskich badań ankietowych zrealizowanych w 2005 r. na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przez PBS w Sopocie" omawiał na wtorkowym posiedzeniu rząd.
Źródło: Kurier MP
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz