Gorące wiadomości

Wynegocjuj sobie błogie Święta - czyli kilka wskazówek, jak się porozumieć przy świątecznym stole

Święta to czas rodzinnych spotkań, często w gronie osób, które rzadko widujemy i z którymi niekoniecznie mamy zbieżne poglądy. Oto siedem wskazówek na podstawie debiutu literackiego zawodowego negocjatora Zbyszka Dzideczka pt. "Negocjacje to fascynująca podróż", dzięki którym łatwiej nam będzie wynegocjować sobie świąteczną błogą atmosferę i spędzić magiczny czas w zgodzie, bez spięć i kłótni.

Załóżmy, że jesteśmy gospodarzami i spotykamy się przy świątecznym stole z dalszą rodziną, która ma kompletnie inne poglądy na większość zapalnych tematów, jakimi teraz żyje nasz kraj. Co robić, by przetrwać wspólną kolację wigilijną?

W tym roku masz świetny pretekst, by tak dobrać wigilijnych Gości, żeby do stołu zasiedli ludzie, którzy są sobie jak najbardziej życzliwi. Obostrzenia zakładają zaproszenie jedynie pięciu dodatkowych osób spoza najbliższej rodziny - cóż za radość, trzymaj się reguł i ciesz się z tego. Nie zakładaj, że każda z zaproszonych osób przyniesie jakąś wigilijną potrawę. Zamiast tego - zadzwoń do nich i zapytaj każdego z osobna, co przyniesie. Jeśli po drugiej stronie zapadnie cisza ?- zaproponuj coś z wcześniej przygotowanej listy.

Zapytaj w jakim dana osoba jest nastroju, co ostatnio robiła - zrób notatki, które wykorzystasz podczas kolacji. Powiedz, kto będzie na spotkaniu i zapytaj koło kogo dana osoba chce usiąść.

Porozmawiaj wcześniej ze swoimi gośćmi i poproś ich o zakopanie wojennych toporów na czas spotkania. Uprzedź ich, że rozmowy na tematy sporne będą ucinane i wyjaśnij, że stół wigilijny to nie arena walki. Jeśli to możliwe, nie włączaj tego dnia telewizora i unikaj tematów związanych z polityką. Dzieciom przygotuj osobny pokój, w którym będą mogły spędzić czas po posiłku. Przewietrz dom i puść kojącą muzykę w tle. Zadbaj o swoje potrzeby i nie krzątaj się przez cały czas. Wyznacz i rozdziel role tak, by każdy z Gospodarzy mógł też odpocząć.

Spróbuj popatrzeć na swoich Gości przez różowe okulary. Jeśli po drugiej stronie stołu siedzi ciotka, która ostatnio mocno dała Ci się we znaki - poszukaj w niej jakiejś zalety. Jeśli to zadanie będzie zbyt trudne - pomyśl, że widzisz ją po raz ostatni (w tym roku) i zależy Ci na tym, by dobrze się u Ciebie czuła. Spróbuj "wejść w buty" swoich gości i zrozum, że im także zależy na miłym wieczorze. Jeśli nie - ich strata - nie denerwuj się tym zbytnio. Licz w myślach do dziesięciu i wyćwicz sztuczny uśmiech.

Bądź prawdziwym Gospodarzem. Niech twoi goście czują, że o nich dbasz. Pilnuj się ustalonego planu i nie pozwól, by sprawy wymknęły się spod kontroli. Z premedytacją wypełniaj poszczególne punkty spotkania. Najpierw kolacja, smakowanie potraw, potem kolędy i rozpakowywanie prezentów. Nie podawaj alkoholu. Dopilnuj, żeby każdy gość czuł się ważny i potrzebny. Dystansuj się od złośliwości - wpuszczaj jednym uchem i wypuszczaj drugim. Jeśli rozmowa zejdzie na niebezpieczne tematy - nie wahaj się przerwać - w tej sytuacji świetnie sprawdzi się jakiś żart, a jak to nie pomoże - zawsze możesz niechcący zbić jakąś starą miskę i narobić trochę hałasu. Wujek awanturnik niech pomoże ci posprzątać i w tej sposób rozładuje swoją energię na ogarnianiu rozbitej ceramiki.

Jeśli zaobserwujesz dojście do tzw. ściany. Przypomnij, że jest Wigilia i spotkaliście się po to, by wspólnie świętować, a nie krzyczeć na siebie. Jeśli towarzyszą Wam małe dzieci, które zamiast grzecznie siedzieć przy stole, biegają wokół niego, wydającz siebie dziwne odgłosy - zaproponuj wspólne opowiadanie historii, zaśpiewanie kolęd czy innych piosenek znanych z  przedszkola, grę w kalambury albo scrabble . Gdy masz warunki - wyślij dzieci do innego pokoju i  poświęć im trochę czasu, wymyśl zabawę którą będę mogli za chwilę kontynuować sami.

Zarządzaj spotkaniem do samego końca. Określ godzinę końca spotkania i poinformuj swoich gości, że czas pożegnania już się zbliża. Możesz to zrobić wprost, jeśli sprawa będzie jasna dla wszystkich już podczas przygotowań, albo użyć forteli w postaci sprzątania ze stołu, przygotowywania dzieci do snu, okazywania poprzez znaki, że spotkanie weszło w fazę końcową i czas się pożegnać. Odprowadź swoich gości i życz im wszystkiego dobrego na Nowy Rok.

Opublikowano: 2020-12-20

Źródło: Face it!


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz