Reklamy
Gorące wiadomości
Schizofrenia może zaczynać się w fazie embrionalnej rozwoju człowieka
Według nowego badania przeprowadzonego przez badaczy Weill Cornell Medicine, zmiany w komórkach mózgowych podczas pierwszego miesiąca rozwoju embrionalnego mogą przyczyniać się do schizofrenii w późniejszym życiu.
Zespół kierowany przez doktora Dileka Colaka, audiunkta neurobiologii z Weill Cornell Medicine chciał potwierdzić wcześniejszą hipotezę stworzoną w oparciu o pośmiertne badania mózgów osób chorych na schizofrenię. W badaniach tych wykazano, że w mózgach osób cierpiących na tę chorobę występują pewne anomalie - chodzi o powiększone jamy mózgowe i nieco inna budowa warstw korowych. Tego rodzaju zmiany wykształcają się na bardzo wczesnym etapie rozwoju.
- Istniały poszlaki, że schizofrenia zaczęła się na wczesnym etapie rozwoju, ale nie mieliśmy dowodów - mówi dr Colak.
Jak zdobyć dowody? Naukowcy wykorzystali komórki macierzyste pobrane od pacjentów ze schizofrenią i osób zdrowych do wyhodowania trójwymiarowych "minimózgów" (organoidów) w laboratorium. Porównując rozwój obu zestawów organoidów, odkryli, że zmniejszona ekspresja dwóch genów hamuje wczesny rozwój i powoduje niedobór komórek mózgowych w organoidach wyhodowanych z komórek macierzystych pacjentów chorych na schizofrenię.
- Znaleźliśmy powszechnie występujące zaburzenie wśród wszystkich pacjentów ze schizofrenią, pomimo tego że każdy z nich wykazywał różne objawy choroby - mówi dr Colak.
Schozofrenię powodowałaby (między innymi) obniżona ekspresja dwóch genów. Próbki od pacjentów ze schizofrenią wykazywały obniżoną ekspresję dwóch genów niezbędnych do rozwoju mózgu, regulatora ekspresji genów zwanego BRN2 i promotora wzrostu komórek zwanego pleotrofiną. Doprowadziło to do zmniejszenia produkcji nowych komórek mózgowych i zwiększonej śmierci komórek mózgowych. Co ciekawe, uzupełnienie tych dwóch brakujących elementów ustabilizowało rozwój organoidu, co może oznaczać, że istnieje sposób na stworzenie skutecznej terapii leczenia schizofrenii, do zastosowania w pierwszych miesiącach rozwoju ludzkiego zarodka.
Opublikowano: 2022-02-13
Źródło: whatnext.pl
Zobacz więcej wiadomości
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz