Gorące wiadomości

W czerwcowym numerze "Charakterów"

I bądź tu mądry
Jak mądrze postępować w życiu? Jak wystrzegać się głupoty? Takie pytania dotyczące mądrości wywołują u mnie prawdziwe zakłopotanie – pisze Tomasz Maruszewski. W czasie studiów nikt mnie o niej nie uczył, a i dzisiaj próżno by szukać zajęć na jej temat w programach psychologii. Jednocześnie coraz więcej osób sądzi, że to właśnie psychologowie potrafią się kompetentnie wypowiadać na temat mądrości. Czy mają rację – zastanawia się profesor.

Człeka mądrego powszedniego...Magazyn psychologiczny 'Charaktery'
Czym jest mądrość? Nie wiem, nie lubię tego słowa, bardzo trudno je zdefiniować. Zapewne jest to rozsądek i rozeznanie, którego nabywa się w rozmaitych życiowych doświadczeniach... Oczywiście ktoś, kto jest mądry, nie musi mieć żadnego wykształcenia. Mądrym może być niewykształcony chłop ze wsi – uważa Barbara Skarga, wybitna polska intelektualistka.

Niemądra pogoń za mądrością
Dążenie za wszelką cenę do mądrości nie jest mądre. Bo zawsze robienie czegoś za wszelką cenę prowadzi do popadnięcia w skrajność, natomiast w mądrości mieści się element zrównoważenia – wyjaśnia Edward Nęcka.

Gdy gesty mówią: pragnę
Skąd wiadomo, że wpadliśmy komuś w oko? Co nam o tym powie? Błysk źrenicy? Ton głosu? A może warto spojrzeć w dół, na czyjeś nogi? Zalotne gesty analizuje Wiesław Sikorski.

Konflikt, który buduje
Wolność polega na tym, że każdy może wyrażać swoje pragnienia i szukać sposobów na ich zaspokojenie. To oczywiście często prowadzi do konfliktów. Można tego jednak uniknąć – pisze Ewa Mażul.

Uboczne skutki główkowania
Przywiązanie do rozumu nie zawsze jest rozumne. Usilne obstawanie przy rozstrzygnięciach rozumowych porównywane jest do nałogu. I może być tak jak on groźne – ostrzega Bartłomiej Dzik.

Psychologia kopania
Można się sprzeczać, czy psychologia to 50, 30 czy może 75 procent wygranej, jednak jej znaczenia w przygotowaniu sportowców nie sposób nie docenić – uważa Jan Blecharz.

Przez kulturowe okulary
Patrzymy na innych ludzi przez filtr własnej kultury – niczym przez okulary, które mamy na nosie. Problem w tym, że te okulary utrudniają nam zrozumienie ludzi z innych kultur – Anna Kwiatkowska rozpoczyna nowy cykl „Geografia charakterów”.

Zagubione plemiona Izraela
Krzysztof Szymborski startuje w „Charakterach” z blokiem poświęconym antropologii. Pisze o plemionach, które choć od korzeni zostały oderwane przed wiekami, do dziś, żyjąc w zupełnie innym miejscu globu, zachowały tożsamość.

Rembrandt nie daje spać
Skąd taka siła oddziaływania obrazów Rembrandta? Siła, która od pokoleń zmusza do marzeń i odkrywania nieznanych zakamarków duszy – pyta Ewa Mażul w artykule, który otwiera w „Charakterach” cykl poświęcony psychologii w sztuce.

Gdańszczanin w Harvardzie
Życie i przypadki Hugo Münsterberga, psychologa dziś zupełnie zapomnianego, a niegdyś robiącego w USA zawrotną karierę przypomina Cezary Domański.

Nie dla nas pieśni trubadurów
Porywające wizerunki bohaterskiego Rolanda czy mężnego i szlachetnego króla--rycerza Ryszarda Lwie Serce nie mają nic wspólnego z rzeczywistością sprzed wieków. Maciej Dymkowski twierdzi, że zaaklimatyzowanie się w wiekach średnich byłoby dla współczesnego człowieka niezwykle trudne.

Na fali zdziwienia
Docierające do mózgu sprzeczne informacje stanowią dla niego wyzwanie. Żmudny proces ich opracowywania wiąże się naszą wewnętrzną potrzebą nadawania sensu wszystkiemu, co nas spotyka – pisze Ewa Gierych.

Kto mieszka w mojej głowie?
Paweł Krukow opisuje zmiany „Ja”, do jakich dochodzi wskutek urazów czaszkowo-mózgowych.

Badacz z temperamentem
Profesor Jan Strelau, jeden z najwybitniejszych polskich psychologów skończył 75 lat. W gronie jego wychowanków oraz współpracowników są najbardziej znani w Polsce psychologowie. Postać profesora Strelaua przybliża Włodzimierz Oniszczenko.

Proszę mnie zmienić
Czym jest psychoterapia? Kto powinien z niej skorzystać? Czego nie powinien robić psychoterapeuta? Dlaczego pacjent pragnie zmiany, a zarazem robi wszystko, by się nie zmieniać? – tłumaczy Lidia Grzesiuk.

Co ukrywają mężczyźni...
Czy rzeczywiście kobiety częściej ulegają emocjom, a mężczyźni są bardziej opanowani? Czy ta opinia jest wynikiem sposobu, w jaki emocje są badane – zastanawia się Monika Wróbel.

Zdrowie
O świecie dzieci autystycznych pisze Gabriel Maciejewski, o metodzie leczenia z jąkania opowiada Antoni Bochniarz.

Nasz konkurs:
Idealne „Charaktery”

Dzieci dorosłe od nowa
Wznawiamy cykl artykułów poświęconych Dorosłym Dzieciom Alkoholików. O ich problemach opowiadać będzie Marzenna Kucińska.

Co to za czasy są?!
Zastanawia się Gustaw Holoubek, opowiadając o swojej wieloletniej przyjaźni z Tadeuszem Konwickim.

Źródło: inf. wł.


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz