Gorące wiadomości

Ministerstwo Pracy przygotowało projekt nowej ustawy o zawodzie psychologa

Obowiązująca obecnie ustawa o zawodzie psychologa zawiera liczne usterki prawne. Choć formalnie obowiązuje od 1 stycznia 2006, to jednak faktycznie nie jest przestrzegana, gdyż przestrzeganie jej sparaliżowałoby prace psychologów, psychiatrów i działaczy ruchów samopomocowych.

Ministerstwo Pracy przygotowało projekt nowej ustawy o zawodzie psychologa, który usuwa usterki prawne obecnie obowiązującej, wadliwej ustawy. Likwiduje zbędną i kosztowną korporację zawodową. Upraszcza skomplikowane procedury uzyskiwania zezwolenia na prywatną praktykę oraz znosi monopol psychologów na stosowanie psychoterapii i udzielanie pomocy psychologicznej. Precyzuje, na czym polega świadczenie usług psychologicznych. Obejmuje ochroną prawną tytuł psychologa, zamiast - jak to jest w aktualnie obowiązującej ustawie - czynności przez niego wykonywane.

W uzasadnieniu do projektu nowej ustawy o zawodzie psychologa czytamy:

Konieczność wprowadzenia do porządku prawnego regulacji zapewniającej profesjonalizm wykonywania usług psychologicznych w Polsce zrodziła się z potrzeby wyeliminowania praktyk polegających na świadczeniu usług psychologicznych przez osoby nieposiadające odpowiednich kwalifikacji. W przedstawionym projekcie określono zamknięty katalog usług psychologicznych oraz zdefiniowano poszczególne rodzaje usług.

Zgodnie z projektem tytułem psychologa może posługiwać się jedynie osoba mająca prawo wykonywania zawodu psychologa. Prawo to powstaje z chwilą wpisu na, prowadzoną przez wojewodę, listę psychologów. Minister właściwy do spraw pracy prowadzi Centralną Listę Psychologów. Wpisu na listę psychologów dokonuje się na wniosek osoby spełniającej warunki określone w art. 8 ustawy. Wpis podlega opłacie, która stanowi dochód budżetu państwa.

Warunki wpisu na listę psychologów określone są w projekcie ustawy w sposób
uniemożliwiający uzyskanie prawa wykonywania zawodu osobom bez odpowiedniego
wykształcenia i przygotowania zawodowego. Należy także podkreślić, że zgodnie z
projektem, sam tytuł zawodowy "psycholog" podlega ochronie prawnej, a używanie tego tytułu przez osoby nieuprawnione będzie penalizowane (art. 43).

Osoba, która skończyła studia psychologiczne, a nie złożyła wniosku o wpis na listę psychologów w terminie 5 lat od dnia otrzymania dyplomu - zgodnie z projektem ustawy zobowiązana zostanie, przed wpisem na listę do odbycia na swój koszt przeszkolenia. Przeszkolenie musi także odbyć na swój koszt psycholog, który nie świadczył usług psychologicznych przez okres 5 lat.

W projekcie ustawy określono przypadki, w których następuje skreślenie z listy psychologów oraz wygaśnięcie prawa wykonywania zawodu psychologa.

Projekt nie ogranicza formy świadczenia usług psychologicznych. Psycholog może świadczyć usługi w ramach umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, może także prowadzić działalność gospodarczą we wszelkich dozwolonych prawem formach.

Działalność gospodarcza w zakresie świadczenia usług psychologicznych jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, wymaga jednak uzyskania wpisu do Rejestru Podmiotów Świadczących Usługi Psychologiczne. Rozwiązanie to ułatwi możliwość podjęcia działalności gospodarczej, zapewniając jednocześnie kontrolę bardziej rozbudowaną, niż w przypadku działalności nieregulowanej. Podmiotem właściwym do prowadzenia rejestru jest wojewoda. Centralny Rejestr Podmiotów Świadczących Usługi Psychologiczne prowadzi minister właściwy do spraw pracy.

Zarówno wojewoda jak i minister właściwy do spraw pracy są upoważnieni do nadzoru nad prowadzoną działalnością regulowaną. W przypadku stwierdzenia naruszenia przez przedsiębiorcę warunków działalności określonych ustawą, przedsiębiorcy będzie można zakazać prowadzenia takiej działalności przez okres 3 lat (art. 25).

Projekt ustawy nie przewiduje istnienia samorządu zawodowego psychologów. Tworzenie samorządu nie jest bowiem obligatoryjne i, w przypadku zawodu psychologa, nie wydaje się być celowe ani niezbędne dla zapewnienia właściwego poziomu świadczenia usług psychologicznych. Przykłady innych samorządów zawodowych wskazują, że nadmierny korporacjonizm niejednokrotnie narusza zasady wolnej konkurencji i interesu społecznego, powoduje także wzrost cen oraz obniżenie jakości świadczonych usług.

Za naruszenie zasad wykonywania zawodu polegające na:
    1) nieprawidłowym wykonywaniu zawodu wynikającym z braku wiedzy niezbędnej do wykonywania tego zawodu lub z braku należytej staranności;
    2) przekroczeniu swoich uprawnień zawodowych;
    3) nieposzanowaniu intymności i godności osobistej klienta;
    4) niepoinformowaniu albo niewłaściwym poinformowaniu klienta lub jego przedstawiciela ustawowego o wykonywanych czynnościach zawodowych;
    5) niedochowaniu tajemnicy zawodowej
- psycholog podlega odpowiedzialności zawodowej przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej działającą przy ministrze właściwym do spraw pracy. W skład Komisji wchodzi 2 przedstawicieli ministra właściwego do spraw pracy, 1 przedstawiciel ministra właściwego do spraw zdrowia oraz 2 przedstawicieli reprezentujących środowisko psychologów.

Od orzeczenia wydanego przez Komisję obwinionemu przysługuje prawo wniesienia
odwołania do sądu apelacyjnego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

W przypadku ukarania obwinionego karą z tytułu odpowiedzialności zawodowej, wzmianka o tym zostaje umieszczona na liście psychologów oraz Centralnej Liście Psychologów. Po upływie okresu określonego w projekcie ustawy (art. 39) wzmianka zostaje z urzędu usunięta.

Projekt przewiduje przepisy karne. Kto świadczy usługi psychologiczne nie posiadając prawa wykonywania zawodu, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny. Tej samej karze podlega, kto zatrudnia na stanowisku psychologa osobę, która nie posiada prawa wykonywania zawodu.

Także kto składa niezgodnie z prawdą oświadczenie o pełnym korzystaniu z praw
publicznych oraz oświadczenie o niekaralności za popełnione umyślnie przestępstwo
przeciwko życiu, zdrowiu oraz wolności seksualnej i obyczajności oraz oświadczenie, o którym mowa w art. 22 ust. 4 projektu podlega karze ograniczenia wolności lub grzywny.

Karze grzywny podlega także psycholog, który nie zawiadomi organu rejestrowego o zmianie swoich danych.

W projekcie ustawy zawarty jest przepis określający warunki wpisania na listę psychologów osób, które ukończyły studia przed wejściem w życie ustawy. Są to osoby, które w dniu wejścia w życie ustawy będą posiadały dyplom: magistra psychologii wydany przez polską uczelnię, magistra filozofii chrześcijańskiej ze specjalizacją filozoficzno-psychologiczną uzyskany na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, dyplom magistra filozofii chrześcijańskiej w zakresie psychologii uzyskany w Akademii Teologii Katolickiej.

Na listę, na zasadach określonych w projekcie ustawy, wpisuje się także osoby, które zaliczyły ostatni semestr na magisterskich studiach na kierunku psychologia na polskiej uczelni oraz świadczyły usługi psychologiczne przez co najmniej 5 lat w ciągu ostatnich 7 lat przed dniem wejścia w życie ustawy.

Z doświadczenia praktycznego wynika bowiem, że istnieją osoby, które posiadają tzw. absolutorium z psychologii i kilka lat praktyki w świadczeniu usług psychologicznych. Wydaje się, iż osoby te nie są wcale gorzej wykwalifikowane niż osoby, które dopiero ukończyły studia psychologiczne i nie mają żadnej praktyki.

Projekt ustawy daje także szansę osobom, które posiadają dyplom magistra inny niż dyplom magistra psychologii, a świadczyły usługi psychologiczne przez co najmniej 5 lat w ciągu ostatnich 7 lat przed dniem wejścia w życie ustawy. Osoby te są tymczasowo wpisywane na listę psychologów pod warunkiem przedstawienia wydanego przez odpowiednie władze polskiej uczelni wyższej zaświadczenia o rozpoczęciu lub kontynuacji studiów wyższych na kierunku psychologia.

Projekt nakłada na te osoby obowiązek corocznego przedstawiania aktualnych zaświadczeń o kontynuacji studiów wyższych na kierunku psychologia pod rygorem skreślenia z listy psychologów. Po ukończeniu studiów psychologicznych są obowiązane dostarczyć do właściwego wojewody, pod rygorem skreślenia z listy psychologów, w terminie 7 lat od dnia wejścia w życie ustawy odpis dyplomu magistra psychologii.


Zobacz także:
Projekt ustawy o zawodzie psychologa na stronie Ministerstwa Pracy
Kontrowersje wokół ustawy o zawodzie psychologa

Źródło: inf. wł.


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz