Gorące wiadomości

Małe dziewczynki bardziej narażone na depresję

Dziewczynki, które po urodzeniu ważą mniej niż 2,5 kg są w wieku 13-16 lat bardziej narażone na depresję niż rówieśniczki, które rodzą się z prawidłową masą ciała - informują amerykańscy naukowcy na łamach pisma "Archives of General Psychiatry". Jak podkreślają autorzy artykułu, prawidłowość ta nie dotyczy jednak chłopców. Jak wynika z dotychczasowych badań, dzieci, które rodzą się ze zbyt niską masą ciała, mają w przyszłości podwyższone ryzyko zachorowania na cukrzycę czy choroby serca.

Aby sprawdzić czy lekkie noworodki są również bardziej narażone na depresję w starszym wieku naukowcy z Duke University w Durham (stan Północna Karolina) przebadali 1420 dzieci w wieku od 9 do 16 lat. Dziewczynki stanowiły 49 proc. całej grupy. U wszystkich pacjentów sprawdzano występowanie objawów depresji i innych chorób psychicznych w dzieciństwie, tj. między 9 a 12 rokiem życia, a następnie w okresie dojrzewania, tj. w wieku od 13 do 16 lat.

W badanej grupie niecałe 6 proc. (5,7 proc.) dziewczynek urodziło się lżejszych niż 2,5 kg. W wieku od 13 do 16 lat aż 38,1 proc. z nich przeszło przynajmniej jeden epizod depresji, podczas gdy wśród dziewcząt ważących więcej niż 2,5 kg odsetek ten wynosił zaledwie 8,4 proc.

Jak wyliczyli naukowcy, ryzyko depresji dla dziewczynek, które rodziły się małe, rosło o 18 proc. Innymi słowy, gdyby wszystkie noworodki żeńskie ważyły prawidłowo po urodzeniu, to liczba nastolatek z objawami depresji mogłaby być mniejsza o 18 proc. - tłumaczą.

Wśród chłopców nie odnotowano podobnego związku między masą ciała po urodzeniu a ryzykiem depresji w nastoletnim wieku. W okresie dzieciństwa oraz dojrzewania niecałe 5 proc. badanych chłopców doświadczyło objawów depresji i nie było to związane z masą ciała po porodzie.

Autorzy pracy podkreślają, że ich najnowsze obserwacje wymagają weryfikacji w przyszłych badaniach na jeszcze większej grupie pacjentów i zaplanowanych na dłuższy okres czasu. Powinny one uwzględniać również fakt, że na ryzyko depresji mogą wpływać takie czynniki, jak zmiany hormonalne, psychiczne, fizjologiczne i społeczne zachodzące w okresie dojrzewania.

"Na chwilę obecną, możemy jedynie powiedzieć, że pediatrzy i rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na stan psychiczny dojrzewających dziewczynek, które ważyły mało jako noworodki" - konkludują badacze.

Opublikowano: 2007-03-11

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz