Gorące wiadomości

WHO w obronie praw osób z zaburzeniami psychicznymi

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała obszerne opracowanie dotyczące ustawodawstwa w dziedzinie zdrowia psychicznego, które ma służyć ochronie praw ponad 450 mln ludzi na świecie dotkniętych zaburzeniami psychicznymi, zaburzeniami zachowania lub schorzeniami neurologicznymi.

"Naszym moralnym i prawnym obowiązkiem jest unowocześnienie prawa w dziedzinie zdrowia psychicznego" - powiedział dyrektor generalny WHO Lee Jong-wook, przedstawiając publikację. "WHO Resource Book on Mental Health, Human Rights and Legislation" ma pomóc państwom w uregulowaniu tej kwestii z zachowaniem międzynarodowych standardów praw człowieka. W opracowaniu zaleceń współpracowali liczni eksperci w dziedzinie psychiatrii, psychologii, prawa i praw człowieka, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz środowisk pacjentów i ich rodzin.

W opinii WHO osoby chore psychicznie należą do grup najbardziej narażonych na łamanie ich praw. Co czwarte państwo na świecie w ogóle nie posiada żadnego prawodawstwa dotyczącego zdrowia psychicznego, a obowiązujące w wielu krajach przepisy w sposób niedostateczny chronią prawa osób z zaburzeniami psychicznymi. W wielu społecznościach wobec takich chorych stosuje się przemoc fizyczną, są zamykani w więzieniach, przywiązywani do ściany. Także w szpitalach i placówkach opiekuńczych często łamane są ich prawa - pacjenci zamykani są w klatkach, pozbawieni ubrania, jedzenia, dostępu do wody i urządzeń sanitarnych.

Problemem występującym na szeroką skalę jest także dyskryminacja osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym utrudnianie im nauki, zatrudnienia i osiedlania się. W niektórych państwach chorzy ci nie mają prawa do głosowania, zawierania związków małżeńskich i posiadania dzieci.

Publikacja WHO analizuje obowiązujące w świecie międzynarodowe standardy praw człowieka w odniesieniu do chorych z zaburzeniami psychicznymi. Omawia zasadność i sposoby opracowywania i wdrażania prawa w zakresie zdrowia psychicznego. Zawiera też praktyczny przewodnik umożliwiający ocenę istniejących przepisów i tworzenie nowych.

Źródło: Kurier MP


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz