Reklamy
Recenzja
Damian Zdrada
Książka o miłości dla młodych i dla dojrzałych
Cóż można powiedzieć o książce twórcy, który potrafi zapełnić ponad dwustuosobową salę, gdy prowadzi wykład? Cóż można powiedzieć o współautorce, która znana jest z innej niezwykłej pozycji "Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach" będącej jedną z lepszych polskich pozycji popularyzujących wiedzę psychologiczną? Oczywiście, tylko jedno: świetny duet autorski i ciekawy temat!Pomysł pisarski, który jest zapisem swobodnej rozmowy, prostującej skomplikowane ścieżki ludzkiej psychiki, jest bardzo trafny. Taką książkę można czytać w autobusie, podczas przerwy w prowadzeniu samochodu czy nawet w przerwie reklamowej filmu. Takie czasy, że znaleźć czas na czytanie jest niezwykle trudno... Tutaj złożone problemy są opisane zwykłym językiem, z poczuciem humoru, przez co formuła jest bardzo atrakcyjna. Szczególnie, gdy o miłości rozmawia mężczyzna i kobieta...
Założenie prezentowane w książce jest stosunkowo proste: miłość to połączenie namiętności, intymności i zobowiązania. "Proste?" - ktoś zapyta - "Czy o uczuciu nadającym sens życiu można powiedzieć w kilku słowach?". Te pojęcia stanowią jednak tylko oś książki, główny motyw, wokół którego kręcą się rozważania. Z pomocą autorów wnikamy w emocjonalny zamęt namiętności, różnice płci, które mimo wszystko nie muszą stać się przeszkodą w pojawieniu się bliskości czy w psychologiczne znaczenie zobowiązania.
Czy szczęśliwi ludzie mają szczęśliwe związki czy też szczęśliwe związki sprawiają, że ludzie stają się szczęśliwi? Jak chronić związek przed rutyną? Jaki jest związek wielkości mózgu z monogamią? Co jest bardziej cenne na rynku miłości: seks kobiety czy seks mężczyzny? Czy jest możliwa przyjaźń damsko-męska? Czy może istnieć związek bez seksu? Dlaczego tak wiele osób wybiera życie jako singiel? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w tej książce. I to niebanalną odpowiedź.
Na koniec chcę jeszcze napisać o tym, dla kogo jest ta książka. Gdy czytamy literaturę naukową rozumiemy, że to dla badaczy i naukowców. Mamy swoich ulubionych autorów literatury pięknej, którzy jakimś dziwnym trafem bardziej do nas przemawiają niż inni. A do kogo adresowana jest ta książka? Dla naukowców za mało naukowa, dla beletrystyki za bardzo naukowa. Kto ją przeczyta? Chyba wiem. To książka dla młodych ludzi. Pozwala dowiedzieć się tego, co może uchronić w przyszłości przed kłopotami. To swoiste przygotowanie do życia w związku. Ale to także książka dla ludzi dojrzałych. Pozwala na refleksję nad własnym doświadczeniem. Po prostu: to książka dla zwykłych ludzi i o ich niezwykłej miłości? Bardzo potrzebujemy tego typu pozycji. O miłości warto rozmawiać, bo czyż można bez niej żyć? Krótko mówiąc: zapraszam do lektury, trzeba przeczytać - i to od A do Ż! ?
Renata Mazurowska, Bogdan Wojciszke
GWP, Sopot 2015.
A jak altruizm -> B jak bilans zysków i strat -> C jak co decyduje -> D jak dowód miłości -> E jak egoiści -> F jak flirt -> ... Czym jest miłość? Czy można ją tak naprawdę zrozumieć? Czy mamy na nią jakikolwiek wpływ? Czy rzeczywiście wszystko zniesie, nie zazdrości i nigdy nie ustaje? Czy jest w niej sens? Potocznie się uważa, że każdy pragnie miłości - chce kochać i być kochanym. Czytaj dalej...