Nowości wydawnicze

Teoria dysonansu poznawczego Teoria


Leon Festinger

Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007.

Dysonans poznawczy jest tak samo powszechny i uporczywy jak ból głowy. Jednak ból głowy co najwyżej zmusza nas do zakupu i zażycia stosownego leku. Dysonans poznawczy ma poważniejsze skutki - powoduje, że zamykamy się w sobie, nie dopuszczamy do siebie głosu rozsądku, protestujemy przeciwko zmianom, tracimy czas na próżne żale.

Gdy nasze myśli, przekonania, wypowiadane słowa i zachowania współgrają ze sobą, czujemy się dobrze. Nie odczuwamy napięcia, psychicznego dyskomfortu. Jednak gdy wchodzimy w sytuację wyboru, np. w którym musimy wybrać między tym w co wierzymy, a tym co robimy, pojawia się dyskomfort, dysonans. Pracownik firmy, który ceni sobie rodzinne wyprawy do kina w weekendy, odczuje dysonans, gdy szef w mało wybrednych słowach każe mu w tym czasie kończyć zaległy projekt. Dysonans będzie większy, gdy zaległości w projekcie nie będą winą tego pracownika, ale kogoś innego. Jeszcze większy - gdy dodatkowo pracownik nie zostanie wynagrodzony za poświęcenie rodziny na rzecz pracy. Szef może stwierdzić, że nie należą się nadgodziny, ponieważ skończenie projektu mieści się w ramach obowiązków służbowych i skoro pracownik nie daje sobie rady w ciągu tygodnia, to już jest jego kłopot.

W tym momencie pracownik odczuwa dysonans i pojawia się automatyczna reakcja przeciwna. Dysonans musi być zlikwidowany. Dokładnie tak, jak opozycja w państwie totalitarnym. Szybko i skutecznie. Umysł ma swoje sposoby, które zazwyczaj stosujemy nieświadomie. Nikt bowiem nie uczy w szkole co to jest dysonans i w jaki sposób wpływa on na nasze życie.

Tymczasem świadome sterowanie dysonansem oraz sposobami jego niwelowania jest bardzo dobrym sposobem na poznanie siebie, na przejęcie kontroli nad swoim zachowaniem. Znajomość rodzajów dysonansu, sytuacji w jakich powstają oraz sposobów radzenia sobie z nimi pozwala świadomie spojrzeć na podejmowane decyzje. Dzięki temu nie reagujemy instynktownie, gdy czujemy że coś nie idzie po naszej myśli. Znajomość zjawiska dysonansu pozwala również uniezależnić się od manipulacji ze strony innych ludzi. Wywołanie dysonansu jest bowiem jedną z bardziej skutecznych technik wpływania na opinie i zachowania ludzi. Pokazują to liczne badania przytoczone w książce.

Książka Leona Festingera "Teoria dysonansu poznawczego" jest obowiązkową lekturą każdego człowieka, któremu zależy na własnym rozwoju, rozumieniu siebie, wolności wewnętrznej oraz umiejętnym radzeniu sobie z innymi ludźmi.

Książkę można nabyć m.in. w księgarni internetowej PWN: http://ksiegarnia.pwn.pl/6687_pozycja.html




Oceń książkę:
Zobacz inne książki z roku: 2024/2023/2022/2021/2020/2019/2018/2017/2016/2015/2014/2013/2012/2011/2010/2009/2008/2007/2006/2005/2004

Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojej recenzji. Przeczytałeś książkę? Napisz swoją recenzję!