Reklamy
Nowości wydawnicze
O złośliwej dyskredytacji. Manipulowanie wizerunkiem przeciwnika
Mirosław Karwat
Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007.
Popularność manipulatorskich - złośliwych, agresywnych, tendencyjnych i podstępnych - metod komunikacji z innymi ludźmi przybiera rozmiary epidemii. Gdzie się nie obrócić ktoś próbuje nam wmówić, że dysponuje lepszym produktem, że ten autorytet pomoże rozwiązać nasze problemy życiowe, że praca po godzinach jest korzystna dla kariery zawodowej, że jesteśmy niekompetentni, że jesteśmy złymi rodzicami i tak dalej...
Manipulacja i jej praktyczne odmiany takie jak krytyka, dyskredytacja, tendencyjność, zniewagi, zniesławianie i poniżanie czają się wszędzie. W naszych szybkich czasach, o nadwątlonych ramach i barierach społecznych pokusa pójścia na skróty jest bardzo silna. Po co wkładać serce w pracę, jeśli szybciej awansuję rozpuszczając złośliwe plotki o moim konkurencie? Po co rozmawiać z partnerem życiowym, jeśli łatwiej jest go/ją zmanipulować, by uzyskać to, co chcę? Po co cierpliwie wyjaśniać dziecku zasady współżycia z innymi, jeśli łatwiej jest krzyknąć, wyzwać, by przestało prosić o nową zabawkę, by podzieliło się deserem z kolegą lub przestało trząść stołem z obiadem.
Lektura tej książki to nie tylko przyjemna nauka technik manipulacji, krytyki i dyskredytacji - sposobów ich wykrywania i obrony. To także czas, w którym możemy przejrzeć się w lustrze. Spojrzeć na nasze codzienne zachowania. Ocenić, czy nie jesteśmy winni grzechu manipulacji, ośmieszania i złośliwego dogryzania innym ludziom. Jeśli po lekturze któregoś z rozdziałów zrobi nam się wstyd, jeśli to co przeczytamy wyda się nam znajome, to bardzo dobrze. Efekt terapeutyczny został osiągnięty. Choć bowiem warunki zewnętrzne umożliwiają pójście na skróty, to koniec końców przyjdzie chwila w samotności, gdy to wszystko do nas powróci. I lepiej, żeby to było już teraz, podczas lektury książki, a nie w sytuacji stresu lub zagrożenia, gdy stawka będzie naprawdę wysoka: praca, rodzina, kontakty z dziećmi.
Szkoda je tracić z powodu chorego przywiązania do lub naiwnej nieznajomości zasad manipulacji, krytyki i dyskredytacji. Ta książka pomoże uniknąć tego zagrożenia.
Mirosław Karwat - politolog, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższej Szkoły Ekonomicznej ALMAMER w Warszawie. Jego zainteresowania badawcze, dydaktyka i publikacje koncentrują się na mechanizmach uczestnictwa w polityce, wartościach i normach politycznych, wzorcach i stylach kultury politycznej, patologii ruchów społecznych i instytucji politycznych, metodach i technikach działania politycznego i społecznego (szczególnie na formach manipulacji).
Zobacz także: artykuł Mirosława Karwata - "Katalog krytyki jałowej"
Zobacz inne książki z roku: 2024/2023/2022/2021/2020/2019/2018/2017/2016/2015/2014/2013/2012/2011/2010/2009/2008/2007/2006/2005/2004
Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojej recenzji. Przeczytałeś książkę? Napisz swoją recenzję!