Reklamy
Katalog
- Jacek Świst, Koncepcja terapeutyczna Martina Seligmana
Koncepcja M. Seligmana należy do nurtu psychologii poznawczej i jest jedną z propozycji terapii kognitywnej skoncentrowanej na zmianie atrybucji, zmianie stylu wyjaśniania zdarzeń.
- Monika Gwarek, Specyfika procesu i kontaktu terapeutycznego w nurcie poznawczo-behawioralnym
Jeśli cierpisz z powodu jakiejś rzeczy, to nie ta rzecz Ci przeszkadza, lecz Twój własny sąd o niej.
- Magdalena Gulcz, Małgorzata Polak, Zastosowanie terapii poznawczo-behawioralnej w leczeniu zaburzeń lękowych: zespołu lęku napadowego i PTSD
Plik zapisany w formacie pdf (115 kB).
- Marta Żurowska, Człowiek nie jest samotną wyspą
„Człowiek nie jest samotną wyspą” – z tym zdaniem zgodzi się zapewne większość ludzi, choć niestety nie wszyscy z uśmiechem.
- Dominika Łada, Magdalena Gulcz, Podejście poznawczo-behawioralne w leczeniu koszmarów sennych
Koszmary senne, zarówno jako objaw izolowany, jak i część obrazu bardziej złożonych zaburzeń, są źródłem problemów dla cierpiących na nie osób w wielu obszarach funkcjonowania.
- Marta Żurowska, Podstawowe zasady terapii poznawczej
Prekursorem terapii poznawczej jest Aaron T. Beck. Opracował ją we wczesnych latach 60. XX wieku na Uniwersytecie w Pensylwanii.
- Jacek Świst, Pozytywne istnienie
Wprowadzenie Obserwując życie różnych ludzi można zauważyć, że ci, którzy opanowali sztukę pozytywnego istnienia, osiągnęli bardzo szeroko rozumiane zadowolenie i powodzenie życiowe.
- Jacek Świst, Przebieg terapii poznawczej
Fundamentalnym celem terapii poznawczej jest trening pacjenta prowadzący do zmiany myśli, które utrzymują depresję i są przyczyną braku motywacji, niskiego stopnia aktywności i innych symptomów.
- Bartosz Kleszcz, Skuteczność terapii I: Nauka, historia i kontrowersje
Ten dwuczęściowy artykuł ma na celu poszerzenie świadomości społecznej na temat skuteczności psychoterapii - ma być on ciekawą, popularnonaukową przeprawą przez tę tematykę.
- Bartosz Kleszcz, Skuteczność terapii II: Elastyczność psychiczna, rodzaje badań i sens życia
Artykuł jest kontynuacją poprzedniego artykułu: "Skuteczność terapii I: Nauka, historia i kontrowersje".
- Bartosz Kleszcz, Terapia akceptacji i zaangażowania ACT w pracy z padaczką
Artykuł powstał, aby pogłębić wiedzę na temat rozumienia padaczki oraz sposobów radzenia sobie z nią, który stanowi naukowo poparte wzmocnienie lub alternatywę wobec terapii medycznej.
- Izabela Banasikowska, Tomasz Szafrański, Terapia poznawczo-behawioralna pacjentów z zaburzeniami psychotycznymi
W 1952 roku Beck opublikował opis udanego zastosowania podejścia poznawczego do leczenia urojeń u pacjenta z przewlekłą schizofrenią (Beck & Rector, 2000).
- Marta Żurowska, Terapia poznawczo-behawioralna w zaburzeniu stresowym pourazowym u osób starszych - przegląd piśmiennictwa
Zaburzenie stresowe pourazowe (ang. post traumatic stress disorder - PTSD) jest specyficzną konsekwencją doświadczenia traumatycznego, w której charakterystyka stresora jest jednym z kryteriów diagnostycznych.
- Malgorzata Wudarczyk, Występowanie zniekształceń poznawczych w zależności od typu zaburzenia
Szereg psychologów i psychiatrów, wśród nich A. Beck i jego współpracownicy, J. Persons, i J. Beck, opisali typy błędów logicznych, które systematycznie odkrywali u swoich pacjentów oraz pokazali typowy mechanizm tworzenia zniekształceń poznawczych.
- Jacek Świst, Z problematyki podejścia poznawczego w terapii
Poznawczy model terapii powstał w trakcie badań nad depresjami prowadzonymi przez Aarona Becka w późnych latach pięćdziesiątych i miał zastosowanie w odniesieniu do osób chorych na depresję.
- Agata M. Aleksińska, Zamienić przymus (żądanie) na preferencję - czyli racjonalno-emotywna psychoterapia A. Ellisa
Jakość życia człowieka jest motywem rozważań wielu dziedzin. Albert Ellis w swojej racjonalno-emotywnej koncepcji psychoterapii pokazuje istotne znaczenie przekonań dla jakości funkcjonowania człowieka.