Reklamy
Katalog
- Katarzyna Gajda-Rumiak, Zaburzenia lękowe u dzieci
Kluczem do zrozumienia wielu bardzo różnorodnych zaburzeń u dzieci jest lęk. Lęk jest emocją powszechnie znaną i często doznawaną.
- Magdalena Gulcz, Małgorzata Polak, Zastosowanie terapii poznawczo-behawioralnej w leczeniu zaburzeń lękowych: zespołu lęku napadowego i PTSD
Plik zapisany w formacie pdf (115 kB).
- Izabela Pawłowska, Charakterystyka i etiologia zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych
Jeden z pierwszych opisów schorzenia, które współcześnie nazywane jest zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym, ukazał się w 1660 roku.
- Adam Jaskólski, Charakterystyka zaburzeń nerwicowych w okresie starości
Nigdy nie zestarzeje się serce, które kocha. Sokrates Zaburzenia nerwicowe w okresie starości pojawiają się stosunkowo rzadko (Bilikiewicz 2006).
- Marta Żurowska, Człowiek nie jest samotną wyspą
„Człowiek nie jest samotną wyspą” – z tym zdaniem zgodzi się zapewne większość ludzi, choć niestety nie wszyscy z uśmiechem.
- Stefan Szary, Diabelskie zło nerwicy. Nerwica jako przeszkoda uniemożliwiająca
prawidłowy rozwój człowieka
Karen Horney (1885-1952) uważa, że istotnym czynnikiem, który nadaje kierunek i wywiera zasadniczy wpływ na całe życie człowieka i jego rozwój jest coś, co można by nazwać "podstawową opcją egzystencjalną".
- Dorota Nowacka, Fobie
Każdy człowiek doświadcza różnego rodzaju lęków czy strachu w obliczu zagrażających sytuacji, przedmiotów, zwierząt itp.
- Bartosz Kleszcz, Internet i zachowania kompulsywne
Artykuł opisuje powody, dla którego Facebook i inne portale społecznościowe są tak często odwiedzanymi miejscami w sieci - czasem przez osoby, dla których częste odwiedziny są metodą regulacji trudnych stanów psychicznych.
- Paweł Więckowski, Koncepcja neurotyzmu wg "Neurotycznej osobowości naszych czasów" Karen Horney
Wnętrze neurotyka Neurotyk odczuwa lęk, wrogość wobec świata, zagrożenie, osamotnienie i bezradność; ma niskie poczucie własnej wartości i rozpaczliwe tęskni za miłością.
- Paweł Smółka, Konieczność bycia aktywnym i przebojowym, a lęk społeczny i nieśmiałość. Metody redukcji lęków społecznych i zahamowań behawioralnych
Przemiany ustrojowe w Polsce zaowocowały stworzeniem dogodnych warunków dla osób aktywnych, przebojowych i śmiałych, które umieją w asertywny sposób zadbać na forum społecznym o własne potrzeby i przekonywać innych do swoich pomysłów (Kędzierska, Znajmiecka-Sikora i Kaflik-Pieróg, 2002).
- Małgorzata Witas, Lęk separacyjny u dzieci
Strach i lęk stanowią nieodłączny element naszego życia, choć czasami kłopotliwy. Nie łatwo jest opanować oddech, drżenie, napięcie mięśni czy bóle brzucha w chwili przerażenia i paniki.
- Stefan Szary, Nerwica jako zaburzenie wolności, rozwoju, szczęścia
Refleksja egzystencjalna inspirowana twórczością Karen Horney "Poeci i filozofowie wszystkich czasów wiedzieli, że ofiarą zaburzeń psychicznych nie pada człowiek pogodny i zrównoważony, lecz taki, którego rozdzierają wewnętrzne konflikty"
- Damian Janus, Nie tylko drżenie rąk, czyli o neurotyzmie na przykładzie nerwicy natręctw.
Czym właściwie jest nerwica? Ludzie często mówią: "mam nerwicę", "przez to można się nerwicy nabawić", albo: "mam nerwice serca" itp.
- Dorota Kołodzicka, O zapachu pewnego neurotyka...
Jean Baptiste Grenouille, człowiek bez zapachu, urodzony w najbardziej cuchnącej części Francji, którego egzystencja bardziej niż ludzką przypominała los odpadu, stwarza zapach, który czyni go bogiem.
- Aleksandra Lamparska-Warchalska, Odmowa chodzenia do szkoły - problem wychowawczy czy zdrowotny?
Ania ma 7 lat. Już w przedszkolu wykazywała dużą niechęć do rozstania się z mamą. Teraz rozpoczęła naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej.
- Stephen Briers, Pokonywanie lęku
Stawianie czoła lękom Nigdy nie odwracaj się plecami do zagrażającego niebezpieczeństwa i nie próbuj przed nim uciekać.
- Jarosław Jastrzębski, Psychologiczny wymiar lęku przed śmiercią
Zjawisko śmierci od dawna pobudzało ludzką wyobraźnię i skłaniało do twórczych poszukiwań zarówno w sztuce, jak i w nauce.
- Grzegorz Polok, Rozwinąć skrzydła. Nie tylko o dorosłych dzieciach alkoholików
E-book poświęcony problematyce DDA. Plik zapisany w formacie pdf.
- Adriana Klos, Straszny strach przed lataniem
W sezonie urlopowym chciałoby się wyjechać jak najdalej od codziennych obowiązków i odpocząć. Tymczasem dla wielu osób jest to również czas obaw i lęku.
- Daria Jarema-Celmer, Terapia dorosłych dzieci alkoholików
Najskuteczniejsza terapia dorosłych dzieci alkoholików (DDA) odbywa się podczas terapii grupowej. Indywidualne sesje z terapeutą pełnią funkcje diagnostyczno-konsultacyjną.
- Andrzej Lipczyński, Zaburzenia lękowe uogólnione (generalized anxiety disorder – GAD)
Wstęp Zaburzenie lękowe uogólnione (GAD), oznaczone w ICD-10 jako F 41.
- Małgorzata Witas, Aleksandra Lamparska-Warchalska, Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne wczoraj i dziś
Pojawienie się zaburzenia psychicznego w jakimkolwiek wieku nosi znamiona tragedii, chociaż najbardziej bolesne jest, gdy jego ofiarami stają się dzieci.
- Joanna Wawerska-Kus, Zapomnieć? Przebaczyć? Pożegnać się?
Czyli o celach terapii DDA
Jest taka piosenka zespołu "Trzeci Wymiar" pod tytułem "Zapomnij o tym". Słowa "A teraz śpij i zapomnij o tym, co widziałeś, co słyszałeś.
- Magdalena Sękowska, Zatrzaśnięci w swoim odbiciu, czyli o narcystycznych cechach osobowości
Można mieć pewne cechy narcystyczne, można zachowywać się tak jak osoba narcystyczna, można określenia "narcyzm" używać jako etykiety na konkretne zachowania drugiego człowieka, można stosować diagnozę "osobowość narcystyczna" w obszarze klinicznym, można narcyzm uznawać za sposób przystosowania społecznego.
- Monika Śliwińska, Znaczenie terapii zajęciowej w leczeniu zaburzeń nerwicowych
Wartość terapii zajęciowej jako środka leczniczego znana jest od dawna i ma szerokie zastosowanie w wielu specjalnościach medycznych.