Reklamy
Katalog
- Damian Janus, Historyczne początki psychoterapii
Pojęcie psychoterapii nie jest jednoznaczne. Na czym bowiem polega specyfika oddziaływania psychoterapeutycznego? Co różni je od farmakologicznych (leki, zioła, ekstrakty Bacha i wszystko inne, co sprowadza się do chemicznych oddziaływań na organizm) lub fizykalnych metod leczenia psyche (począwszy od polewania zimną wodą, a skończywszy na elektrowstrząsach)? Wydawać się może, iż różnica jest oczywista - jest nią zastosowanie narzędzia w postaci mowy (rozmowy, dialogu, perswazji, sugestii).
- Damian Janus, Psychoanaliza (1)
W tym artykule chciałbym dać zarys psychoanalitycznej metody leczenia. Czytelnik powinien być jednak świadom tego, że jest to jedynie wprowadzenie, które bez wątpienia zrodzi kolejne pytania.
- Damian Janus, Psychoanaliza (2)
W poprzednim artykule napisałem, że istnieje związek pomiędzy różnymi oporami pacjenta, które prezentuje on podczas analizy, a objawami i problemami z jakimi zgłosił się na terapię.
- Aleksandra Krzywińska, Świadoma, dojrzała decyzja kobiety o gotowości do zajścia w ciążę
Kobiety podejmują świadomą decyzję o zostaniu matką z różnych powodów. Nie zawsze są to powody świadczące o ich dojrzałości.
- Sławomir Murawiec, Czym jest neuropsychoanaliza? Omówienie wykładu Marka Solmsa
W dniach 27-28.06.2009 odbył się w Paryżu 10-ty Międzynarodowy Kongres Neuropsychoanalizy zatytułowany: Neuropsychoanaliza; kto jej potrzebuje? (The 10th International Neuropsychoanalysis Congress.
- Damian Janus, Gry komputerowe, a zagadnienie kastracji
Praca ta nawiązuje do mojego wcześniejszego artykułu, pod tytułem "Rzeczywistość wirtualna a rzeczywistość psychiczna.
- Agnieszka Gąstoł, Jestem piękny i uroczy, popatrzcie w moje oczy
W literaturze psychologicznej narcyzm
- Joanna Dymecka, Kobiecość i męskość w teoriach psychodynamicznych
Student zwrócił się do wykładowcy z pytaniem: - Panie profesorze, czym jest nauka? Po chwili namysłu profesor odpowiedział: - Nauka jest szukaniem czarnego kota w ciemnym pokoju.
- Paweł Więckowski, Koncepcja neurotyzmu wg "Neurotycznej osobowości naszych czasów" Karen Horney
Wnętrze neurotyka Neurotyk odczuwa lęk, wrogość wobec świata, zagrożenie, osamotnienie i bezradność; ma niskie poczucie własnej wartości i rozpaczliwe tęskni za miłością.
- Sławomir Murawiec, Neuropsychoanaliza - sprawozdanie z 13 Międzynarodowego Kongresu w Atenach 2012
W dniach 24-26.06.2012. r. odbył się w Atenach 13 Międzynarodowy Kongres Neuropsychoanalizy zatytułowany "From addiction to relationships: neuropsychoanalytic perspectives on craving, caring and clinging", poświęcony zbliżeniu wiedzy na temat cech wspólnych więzi i relacji międzyludzkich oraz uzależnień.
- Damian Bobak, Poradnictwo psychologiczne, interwencja kryzysowa, psychoterapia - podobieństwa i różnice
Często pacjenci korzystający z pomocy psychologa sami tak naprawdę nie wiedzą z jakiej formy pomocy korzystają.
- Agata Maria Aleksińska, Próba samobójcza jako oznaka poważnej patologii - psychoanalityczny kontekst problemów dorastania
Coraz częściej do gabinetów specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym zgłaszają się rodzice w sprawie swoich dzieci.
- Agata Maria Aleksińska, Psychoanalityczna interpretacja zagrożeń związanych z rzeczywistością wirtualną
Wprowadzenie Od marca 2020r.
- Paulina Siwiec, Katarzyna Domańska, Psychoanalityczna terapia grupowa
Czym jest psychoanalityczna terapia grupowa? Psychoanalityczna terapia grupowa jest długoterminową formą pomocy, która łączy w sobie założenia terapii grupowej z terapią psychoanalityczną.
- Kinga Kocjan, Psychoanalityczne rozumienie perwersji w uzależnieniach
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) uzależnienie to psychiczny i fizyczny stan wynikający z interakcji między żywym organizmem, a substancją chemiczną charakteryzujący się zmianami i innymi reakcjami takimi jak: konieczność przyjmowania danej substancji w sposób ciągły lub okresowy, w celu doświadczania jej wpływu na psychikę lub by uniknąć objawów towarzyszących brakowi substancji.
- Damian Bobak, Relacja terapeutyczna w psychoterapii psychodynamicznej
Wielu pacjentów trafiających do gabinetów psychoterapeutów psychodynamicznych jest zaskoczonych, że terapeuta w swoich interpretacjach i komentarzach odnosi się do relacji pacjent - terapeuta.
- Aleksandra Krzywińska, Relacja między dzieckiem a matką kluczem do powodzenia w karmieniu piersią
Fizjologia i/czy psychologia? W dzisiejszych czasach, mimo tego że twierdzenie o doniosłości karmienia piersią dla fizycznego i psychicznego rozwoju dziecka stało się truizmem, obserwuje się wiele trudności w podejmowaniu takiego sposobu karmienia.
- Lech Kalita, Magdalena Chrzan-Dętkoś, Skuteczność psychoterapii psychoanalitycznych
Artykuł zawiera przegląd aktualnych badań dotyczących skuteczności psychoterapii w podejściu psychodynamicznym, z uwzględnieniem ich poprawności metodologicznej.