Katalog



  • Anna Wilk, Struktura i dynamika miłości

    Czynniki miłości Łatwo zauważyć, że związki między ludźmi oparte na miłości ulegają w trakcie swego trwania przemianom, w poważnym stopniu zmienia się treść uczucia łączącego partnerów.


  • Andrzej Jakubik, Aleksytymia - mit czy rzeczywistość?

    W podsumowaniu przeglądu piśmiennictwa na temat jednej z prawdopodobnie swoistej lub zaburzonej postaci osobowości zwanej aleksytymią, Brzeziński (1995, s.


  • Tomasz Ciećwierz, Podając dłoń bliźniemu, czyli komu i kiedy pomagamy

    Człowiek żyjący we współczesnym świecie ma dostęp do znacznie większej ilości zasobów niż jego przodkowie.


  • Tomasz Ciećwierz, Artysta i jego dzieła, czyli analiza osobowości twórczej oraz procesu twórczego

    Kim jest artysta? Najogólniej można powiedzieć, że jest to człowiek tworzący sztukę. To ktoś, komu często obce są pewne, narzucone standardy.


  • Agnieszka Wróbel, Asertywność a emocje

    Umiejętność rozpoznawania emocji W procesie rozwoju cywilizacji zatraciliśmy w dużym stopniu umiejętność kontaktowania się z naszymi emocjami.


  • Joanna Dymecka, Co i kiedy czują mężczyźni, czyli o męskiej emocjonalności

    Emocje są jednym z ważniejszych elementów naszego życia psychicznego. To one organizują naszą aktywność, pobudzają nas do działania, dodają zdarzeniom naszego życia kolorów, określając ich znaczenie jako pozytywne bądź negatywne.


  • Ewa Nastula, Co kieruje twoim życiem? Czyli kiedy osiągamy sukces

    Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego inni odnoszą sukces, a ty nie? Czy zastanawiałeś się nad swoimi sukcesami? Czy zastanawiałeś się nad tym co kieruje twoim życiem? Jeśli nie dotarłeś w głowie do tych pytań, to najwidoczniej jeszcze nie wziąłeś pełnej odpowiedzialności za swoje życie.


  • Rozmowa Renaty Mazurowskiej i Pawła Więckowskiego, Co my wiemy o szczęściu?

    Renata Mazurowska: Podstawowe pytanie w filozofii jest o przyczynę rzeczy i brzmi: dlaczego?


  • Manfred Spitzer, Czy emocje pomagają w nauce?

    Ostre pobudzenie emocjonalne może doprowadzić do tego, że pewne rzeczy zapamiętamy lepiej. Ktoś, kto został kiedyś nocą napadnięty, jeszcze wiele lat później będzie bardzo dokładnie pamiętał każdy szczegół tej sytuacji.


  • Dorota Nowacka, Fobie

    Każdy człowiek doświadcza różnego rodzaju lęków czy strachu w obliczu zagrażających sytuacji, przedmiotów, zwierząt itp.


  • Renata Mazurowska i Ewa Wojtyna, GG o miłości: Jak nie zranić cudzych uczuć?

    Z Ewą Wojtyną, psychologiem i lekarzem rozmawia Renata Mazurowska Renata: Pewien chłopak wie, iż podoba się dziewczynie, ale on nie chce wyjść poza przyjaźń.


  • Renata Mazurowska i Ewa Wojtyna, GG o miłości: Jak przeżyć rozstanie?

    Z Ewą Wojtyną, psychologiem i lekarzem, rozmawia Renata Mazurowska Renata: Początki miłości zawsze są piękne, no ale o końcu związku nie da się niestety tego powiedzieć.


  • Renata Mazurowska i Ewa Wojtyna, GG o miłości: Lojalność w związku

    Z Ewą Wojtyną, psychologiem i lekarzem, rozmawia Renata Mazurowska Renata: Dziś trudny temat - lojalność w związku.


  • Renata Mazurowska i Ewa Wojtyna, GG o miłości: Podoba mi się dwóch

    Z Ewą Wojtyną, psychologiem i lekarzem, rozmawia Renata Mazurowska Renata: Niekiedy stajemy przed wyborem, kogo wybrać, bo zainteresowanych nami jest więcej niż jedna osoba.


  • Renata Mazurowska i Ewa Wojtyna, GG o miłości: Strach przed uczuciem

    Z Ewą Wojtyną, psychologiem i lekarzem, rozmawia Renata Mazurowska Renata: Dlaczego niektórzy ludzie boją się angażować? Czy to z obawy o zobowiązania czy o utratę wolności? Ewa: Strach przed uczuciem? Oj, powodów może być tyle, ilu ludzi.


  • Renata Mazurowska i Ewa Wojtyna, GG o miłości: Stracić głowę dla miłości

    Z Ewą Wojtyną, psychologiem i lekarzem, rozmawia Renata Mazurowska Renata: Witaj Ewo! Dziś chciałabym, byśmy porozmawiały o tym, co to znaczy stracić dla kogoś głowę? Czy to oznacza, że gdy się zakochujemy, odbiera nam rozum? Ewa: Dokładnie tak jest, jak mówisz.


  • Renata Mazurowska i Ewa Wojtyna, GG o miłości: Zaangażowanie

    Z Ewą Wojtyną, psychologiem i lekarzem, rozmawia Renata Mazurowska Renata (20:53) Witaj Ewo, w poprzednim naszym spotkaniu rozmawiałyśmy o trzech składnikach miłości, próbując ją zdefiniować, może przypomnijmy je pokrótce.


  • Renata Mazurowska i Ewa Wojtyna, GG o miłości: Zaborczość gasi uczucia

    Z Ewą Wojtyną, psychologiem i lekarzem, rozmawia Renata Mazurowska Renata: Witaj Ewo, porozmawiajmy dziś o tym, czym jest zaborczość? Ewa: Dla mnie zaborczość jest pozbawieniem drugiej osoby jej indywidualności w celu zaspokojenia własnych potrzeb.


  • Agata Błachnio, Identyfikacja wstydu

    „Nie to najciężej wyznać, co w nas jest zbrodnicze, ale co wstydliwe i śmieszne.” J.


  • Agnieszka Niesłuchowska, Jak prawdziwie kochać ludzi?

    Miłość jest sztuką i jak przekonuje nas E. Fromm w książce pt. „O sztuce miłości” - można się jej nauczyć.


  • Bogusław Włodawiec, Jak radzić sobie ze złością?

    Skąd bierze się złość? Złość jest uczuciem, które skłania nas do agresji.


  • Dale G. Leathers, Klasyfikacja sygnałów ciała

    Podobnie jak wyraz twarzy, naturę sygnałów ciała można traktować zarówno z perspektywy kategorialnej, jak i dymensjonalnej.


  • Agata Wytykowska, Łukasz Korwin, Kochać, jak to łatwo powiedzieć...

    Kiedy pytamy o najważniejsze wydarzenie w życiu, wówczas większość z nas wymienia miłość. Dzięki niej odkrywamy siebie, drugiego człowieka, świat tajemniczy i fascynujący.


  • Janusz Wróbel, Koncepcje szczęścia w społeczeństwach Zachodu

    "Polacy są najbardziej zadowolonym z życia narodem w Europie - napisano w raporcie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju", a poinformowała o tym m.


  • Paweł Smółka, Konieczność bycia aktywnym i przebojowym, a lęk społeczny i nieśmiałość. Metody redukcji lęków społecznych i zahamowań behawioralnych

    Przemiany ustrojowe w Polsce zaowocowały stworzeniem dogodnych warunków dla osób aktywnych, przebojowych i śmiałych, które umieją w asertywny sposób zadbać na forum społecznym o własne potrzeby i przekonywać innych do swoich pomysłów (Kędzierska, Znajmiecka-Sikora i Kaflik-Pieróg, 2002).


  • Małgorzata Moszko, Kontakt z uczuciami owocem psychoterapii

    Odkrywam, że być szczęśliwą, to być w zgodzie z własnymi uczuciami. Po wielu latach bolesnego poznawania siebie i stopniowego odsłaniania uczuć żywcem pogrzebanych, zaczęłam prawdziwie radośnie żyć.


  • Bassam Aouil, Monika Trzcińska, Lęk i jego niektóre oblicza

    Wielu z nas zastanawia się, dlaczego odczuwamy lęk. Dlaczego każdy go doświadcza? Są też tacy, którzy próbują go zrozumieć, poznać, by tym samym zrozumieć i poznać samych siebie, choć odrobinę lepiej – swoje emocje, cechy, swoją osobowość.


  • Małgorzata Witas, Lęk separacyjny u dzieci

    Strach i lęk stanowią nieodłączny element naszego życia, choć czasami kłopotliwy. Nie łatwo jest opanować oddech, drżenie, napięcie mięśni czy bóle brzucha w chwili przerażenia i paniki.


  • Andrzej Augustynek, Lęk w narciarstwie wyczynowym i sposoby jego przezwyciężania

    Wielu uprawiających narciarstwo zarówno wyczynowo, jak i amatorsko, zna uczucie lęku i strachu. Najpierw wyobrażając sobie, co ich czeka na stoku przeżywają lęk, a potem, gdy staną na nim - strach.


  • Katarzyna Czerwonka, Lęk. Rozumienie zjawiska lęku u osób uzależnionych

    Lęk jest jedną z podstawowych, pierwotnych emocji towarzyszących ludziom od urodzenia do śmierci. Może przybierać różne formy, nasilenie, ma różne funkcje i źródła.


  • Rozmowa Mateusza Przyborowskiego z Bogusławem Włodawcem, Lubimy romanse na boku, choć sami chcemy szczęśliwego związku

    Z Bogusławem Włodawcem, psychologiem i psychoterapeutą, rozmawia Mateusz Przyborowski. - Chciałbym z panem porozmawiać o zdradach i romansach.


  • Małgorzata Ziębińska, Maskarada

    Maskarada budzi we mnie nieprzyjemne skojarzenia z czymś nieautentycznym, fałszywym, sztucznym, zgiełkliwym jest w znaczeniu tego słowa coś odpychającego.


  • Michael V. Pantalon, Motywacja błyskawiczna w praktyce

    Sala wypełniona osobistościami na wysokich stanowiskach z General Electric - wszyscy wpatrzeni we mnie, sceptyczni, poirytowani.


  • Augustyn Patyk, Neurobiologia osobowości

    Obecnie w psychologii pojawia się wiele teorii dotyczących osobowości. Brak jednej spójnej definicji dostarcza pewnych metodologicznych problemów, miedzy innymi tego, jak można badać coś, czego istnienia nie jesteśmy pewni? Współcześnie nie posiadamy narzędzi, którymi moglibyśmy w jednoznaczny sposób dowieść, że osobowość to istniejąca struktura.


  • Karolina Walczykowska, Oswoić strach przed życiem

    Ktoś mógłby powiedzieć, że to takie banalne i oklepane, że trąca metafizyką. Temat powinien raczej brzmieć: "Pokonać lęk przed śmiercią", bo czy życie naprawdę jest tak straszne, że człowieka paraliżuje przerażająca obawa przed nim? Stokroć przeraźliwsza wydaje się przecież śmierć.


  • Artur Król, Pewność "siebie", czyli kogo?

    Poznaj siebie Ludzie mający problemy z pewnością siebie częstokroć mówią: "Nie potrafię bronić własnego zdania".


  • Ewa Kostarczyk, Przeszkody w procesie samorealizacji studenta w dobie kryzysu wartości

    Człowiek żyje w świecie wartości. Realizacja wartości determinuje nasze człowieczeństwo, jest niezbędnym elementem naszego rozwoju psycho-społecznego.


  • Jarosław Jastrzębski, Psychologiczny wymiar lęku przed śmiercią

    Zjawisko śmierci od dawna pobudzało ludzką wyobraźnię i skłaniało do twórczych poszukiwań zarówno w sztuce, jak i w nauce.


  • Anna Wilk, Rozprawka o mózgu kobiety z domieszką mózgu mężczyzny

    Jakiś czas temu moja uwagę przykuła książka napisana przez doktor Louann Brizendine, o dość jednoznacznym, a zarazem intrygującym tytule "Mózg Kobiety".


  • wywiad z dr Janem Blecharzem, psychologiem sportu, byłym członkiem ekipy Adama Małysza, Trenuj psychikę jak ciało

    Dr Jan Blecharz z krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego, psycholog sportu, od trzech lat pracujący z Adamem Małyszem, od czterech - z parą łyżwiarzy - Dorotą Zagórską i Mariuszem Siudkiem, opiekujący się też strzelcami (m.


  • wywiad z dr Janem Blecharzem, psychologiem sportu, byłym członkiem ekipy Adama Małysza, Tylko dla orłów

    O skoczkach narciarskich mówi się per samobójcy. Czy skoczek się boi? JAN BLECHARZ: Lęk biologiczny, a więc lęk o własne zdrowie i życie, jest czymś naturalnym, ale ludzie, którzy uprawiają sport o wysokim współczynniku ryzyka, a do tych sportów należą skoki narciarskie, muszą w sobie wytworzyć mechanizm blokowania tego stanu psychicznego.


  • Kamil Kuracki, Wirtualne kochanie czyli - ekspresja emocji przez Internet

    "Szukasz miłości? - Włącz komputer." Hasło reklamowe widniejące na plakacie popularnego pod koniec lat 90 amerykańskiego filmu Nory Emphron „Masz wiadomość” zdaje się być doskonałą receptą dla większości współczesnych samotników.


  • Tomasz Ciećwierz, Wpływ muzyki na organizm człowieka oraz jej znaczenie dla społeczeństwa

    Muzyka ma niepodważalny wpływ na nastrój człowieka. Jej słuchacze intuicyjnie wybierają odpowiednie dla siebie utwory.


  • Karolina Walczykowska, Wspólne rozwiązywanie problemów jest ważniejsze od pracy samodzielnej. Rozważania na przykładzie procesu uczenia się

    Problem, trudność, przeszkoda, czy zadanie – niezależnie jak nazwiemy taką sytuację – zawsze będzie wymagała uruchomienia zgromadzonych w naszych organizmach pokładów energii w celu jej rozwiązania.


  • Edyta Starostka, Wypalenie zawodowe

    "Nie możesz się wypalić, jeśli nigdy nie płonąłeś" Jeff Schmidt Podstawowymi sferami aktywności człowieka w ciągu jego całego życia są: zabawa, nauka i praca.


  • Edyta Starostka, Wypalenie zawodowe - przyczyny, objawy i konsekwencje dla funkcjonowania społecznego jednostki

    Wypalenie zawodowe najczęściej opisuje się jako stan wyczerpania cielesnego, duchowego lub uczuciowego.


  • Adriana Klos, Złość - niechciane uczucie

    Nie lubimy się złościć, boimy się, że w ten sposób kogoś zranimy i zostaniemy odrzuceni. Wolimy tłumić naszą złość lub wybuchamy gniewem w sposób gwałtowny i niekontrolowany.


  • Maciej Chabowski, Zmęczenie jako kategoria definicyjna w badaniach psychologicznych

    Wstęp Problematyka zmęczenia nie budziła dotychczas większego zainteresowania wśród psychologów.


  • Małgorzata Szychowska, Znaczenie samokontroli - umiejętność odroczenia gratyfikacji w wieku przedszkolnym a pomyślność w dorosłym życiu

    Wprowadzenie Walter Mischel wraz ze studentami przeprowadzili w latach sześćdziesiątych eksperyment, w którym przebadano dzieci z przedszkola na terenie Uniwersytetu Stanforda.


  • Magdalena Bryksa, Chcieć znaczy móc

    Efektywna realizacja celu powinna być podróżą przed siebie i w głąb siebie. Oznacza to, że równie ważne co samo działanie, jest dotarcie do głębokich wartości i pragnień, które kryją się za celem.