Reklamy
Katalog
- Andrzej Święcki, Formy pomocy osobom uzależnionym od alkoholu
Terapia osób uzależnionych zazwyczaj kojarzy się z czymś niezwykłym i tajemniczym.
- Bogusław Włodawiec, Jak korzystać z terapii odwykowej?
Artykuł ten adresowany jest do pacjentów uzależnionych od alkoholu rozpoczynających leczenie odwykowe lub uczestniczących w podstawowym programie terapii uzależnień.
- Bogusław Włodawiec, Koncepcja psychologicznych mechanizmów uzależnienia Jerzego Mellibrudy
Dominujący w polskim lecznictwie odwykowym nurt terapeutyczny oparty jest na koncepcji psychologicznych mechanizmów uzależnienia Jerzego Mellibrudy.
- Andrzej Augustynek, Kryteria rozpoznawania uzależnień
Uzależnić się można praktycznie od wszystkiego: alkoholu (ciekawą formą alkoholizmu jest alkoreksja polegająca na zastępowaniu jedzenia alkoholem w celu utrzymania szczupłej sylwetki), nikotyny, kawy, herbaty, narkotyków, lekarstw, a także od kosmetyków, czekolady, pracy, seksu, hazardu, telewizji, komputera, telefonu komórkowego, szachów, pięknie umięśnionej sylwetki (bigoreksja), zdrowego odżywiania (ortoreksja), opalania się w solarium (tanoreksja), zabiegów upiększających (modne jest ostatnio wstrzykiwanie botoksu czyli jadu kiełbasianego) i wielu innych.
- Tomasz Górski, Picie kontrolowane - rosyjska ruletka
Ta historia nie ma początku, bo alkoholicy zawsze chcieli pić mniej. Tylko nieliczni pragnęli całkowicie rozstać się z butelką.
- Bohdan T. Woronowicz, Problemy alkoholowe w praktyce lekarza rodzinnego. Część I.
Wprowadzenie Rozpowszechnienie problemów związanych z alkoholem w populacji ogólnej wynosi ok.
- Bohdan T. Woronowicz, Problemy alkoholowe w praktyce lekarza rodzinnego. Część II.
Leczenie osób uzależnionych Osoby zgłaszające się do placówek lecznictwa odwykowego nie czynią tego, na ogół z własnej woli.
- Andrzej Augustynek, Uzależnienie od czynności
Można uzależnić się praktycznie od wszystkiego (alkoholu, nikotyny, kawy, herbaty, narkotyków, lekarstw, a także od kosmetyków, operacji plastycznych, czekolady, pracy, seksu, hazardu, telewizji, komputera, internetu, szachów i wielu innych).
- Ela Kalinowska, Zanim będzie za późno... (czyli co powinni wiedzieć rodzice, zanim ich dziecko sięgnie po narkotyki)
W artykule tym opisuję dwa podstawowe powody, dla których młodzi ludzie sięgają po narkotyki oraz w jaki sposób rodzice mogą wpływać na osłabienie siły każdego z nich.
- Andrzej Jakubik, Zespół uzależnienia od Internetu (ZUI) - Internet Addiction Syndrome (IAS)
Wprowadzenie Z badań przeprowadzonych przez Nua Internet Surveys wynika, że liczba internautów rośnie bardzo szybko, np.
- Ilona Olczak, "Muszę to mieć!" - czyli w sieci zakupów
Codziennie otacza nas szara rzeczywistość, pełna problemów, obowiązków, chaosu i stresu. Dlatego, kiedy tylko mamy wolną chwilę, staramy się ten nasz świat pokolorować, zrobić coś, co da nam radość, zadowolenie, satysfakcję i poczucie, że jesteśmy kimś wyjątkowym.
- Anna Konefał, Mindfulness dla uzależnionych
W terapii uzależnień na całym świecie do głosu dochodzą coraz częściej zwolennicy podejścia holistycznego, rozumiejący człowieka z problemem w kategoriach złożonych i nielinearnych.
- Andrzej Augustynek, Alkoholizm
Liczbę osób nadużywających alkoholu w Polsce szacuje się na 3,5 miliona, w tym jest aż 800 000 osób uzależnionych.
- Agata Niedźwiecka, Alkoholizm - najczęstsza forma uzależnienia
Próba zdefiniowania zjawiska alkoholizmu Definicja słownikowa mówi, że alkoholizm jest chorobą powstającą wskutek nadużywania napojów alkoholowych
- Bohdan T. Woronowicz, Bez tajemnic o uzależnieniach i ich leczeniu - fragment książki
Podstawowe wiadomości o alkoholu Historia alkoholu Słowo alkohol pochodzi najprawdopodobniej od któregoś z dwóch słów arabskich: al-kuhl (antymon, delikatny, drobny proszek) lub al-ghoul (zły duch).
- Z Joanną Wysogląd-Wolniak rozmawia Stefania Jackowska, Co nas pobudza przy zakupach?
Ekonomiści szacują, że w ubiegłym roku zostawiliśmy w sklepach ponad 100 mld zł. 8,1 mld przeznaczyliśmy na zakupy w sieci.
- Monika Borowska, Czuję, więc jestem
Ogromne osobiste zaangażowanie, wieloletnie prowadzenie terapii rodzinnej, liczne wykłady, książki, programy edukacyjne, praca w stworzonym przez siebie ośrodku dla dzieci alkoholików i organizacjach nastawionych na profilaktykę uzależnień pozwoliły Sharon Wegscheider stać się prawdziwym guru w dziedzinie terapii rodzin z problemem alkoholowym.
- Mateusz Halawa, Czy "smartfonowy detox" może się udać?
O dawna marzymy o tym, żeby choć na chwilę odseparować się od społeczeństwa, uciec do lasu, wyjechać w góry.
- Bartłomiej Dzik, Czy „uzależniony” znaczy „gorszy”?
Nigdy w życiu nie wypaliłem nawet jednego papierosa. Dym papierosowy sam w sobie wydaje mi się raczej nieprzyjemny.
- Monika Zubrzycka-Nowak, Czym jest uzależnienie od drugiej osoby?
O uzależnieniu w związkach czy o współuzależnieniu mówi się często jako o podstawowym problemie, który nie pozwala człowiekowi stanąć na własnych nogach i podejmować własne wspierające go decyzje.
- Bogusław Włodawiec, Czym jest współuzależnienie?
Współuzależnienie to destrukcyjna forma przystosowania do życia w rodzinie z alkoholikiem, przysparzająca dodatkowego cierpienia osobie współuzależnionej.
- Andrzej Święcki, Diagnoza uzależnienia - kiedy ryzykowne picie zmienia się w alkoholizm?
Gdy używamy alkohol, pod różnymi postaciami, potencjalnie jesteśmy narażeni na uzależnienie. Statystycznie bowiem 20% spośród tych, którzy piją alkohol, staje się alkoholikami.
- Krzysztof Dziadkiewicz, Dokąd zmierza psychoterapia uzależnień?
Wielopostaciowość obrazu klinicznego i przebiegu uzależnienia, ale przede wszystkim ogólne niezadowolenia z efektów leczenia skutkujące m.
- Paulina Dobrzańska, Dorosłe dzieci alkoholików
Dziecko przychodzi na świat z naturalną świadomością, że jest stworzone do kochania. Już od pierwszych chwil życia, mimo że całkowicie zmienia się jego otoczenie - ufnie lgnie do matki i ojca.
- Monika Borowska, Druga strona medalu - pozytywnie o DDA?
Podcięte skrzydła Losy Dorosłych Dzieci Alkoholików nie układają się w jeden wzór i chociaż istnieje pojęcie syndromu DDA, to jednak każdy taki dorosły ma swój unikalny zestaw doświadczeń wyniesionych z domu rodzinnego.
- Edyta Dragun, Grupowe formy pomocy psychologicznej dla ofiar przemocy
Badania wykazują, że wsparcie społeczne zmniejsza negatywne skutki traumatycznych wydarzeń. Skuteczność pomocy niesionej przez osoby z podobnymi problemami i przez profesjonalistów jest znacznie większa niż pomoc osób z najbliższego otoczenia.
- Damian Janus, Gry komputerowe, a zagadnienie kastracji
Praca ta nawiązuje do mojego wcześniejszego artykułu, pod tytułem "Rzeczywistość wirtualna a rzeczywistość psychiczna.
- Andrzej Augustynek, Hipnoza w terapii zespołu uzależnienia od alkoholu
Podejmując zagadnienie terapeutycznych zastosowań hipnozy już na wstępie stanąłem przed problemem zdefiniowania, czym jest hipnoza (stanem, cechą czy też sytuacją).
- Grażyna Płachcińska, Intelektualiści i inni
Postaram się opowiedzieć o tym, jak kontaktuję się z najczęściej, moim zdaniem, spotykanymi typami pacjentów.
- Bartosz Kleszcz, Internet i zachowania kompulsywne
Artykuł opisuje powody, dla którego Facebook i inne portale społecznościowe są tak często odwiedzanymi miejscami w sieci - czasem przez osoby, dla których częste odwiedziny są metodą regulacji trudnych stanów psychicznych.
- Wywiad z Saulem Shiffmanem, Jak pomóc palaczom rzucić palenie?
Jak rozpoczęła się pańska przygoda z psychologią uzależnień? Saul Shiffman: Po części był to przypadek, ponieważ w momencie, kiedy zaczynałem praktykę lekarską, psycholodzy nie byli zainteresowani tematem uzależnień, szczególnie uzależnieniem od tytoniu.
- Zbigniew A. Grochowski, Kilka przemyśleń na temat tak zwanego "picia kontrolowanego"
Z uwagą śledzę dyskusję na temat tego, co nazywane jest po polsku "piciem kontrolowanym". Dobrze się stało, że ten temat został poruszony.
- Agnieszka Paczkowska, Kim są Dorosłe Dzieci Alkoholików?
Byli dziećmi, które w dzieciństwie musiały zachowywać się jak dorośli. Dorastają nosząc w sobie bolesne, potworne, wstydliwe dziedzictwo swojej rodziny.
- Jadwiga Broniś, Kobiety – sprawczynie przemocy
Zespół Stowarzyszenia Pomocy Psychologicznej i Profilaktyki Uzależnień „Partner” z siedzibą w Kielcach od wielu lat realizuje programy edukacyjno-terapeutyczne dla osób osadzonych w Areszcie Śledczym w Kielcach.
- Andrzej Margasiński, Koncept DDA – efekt Barnuma?
Narodziny i rozwój koncepcji Podobnie jak współuzależnienie syndrom DDA w klasyfikacjach ICD-10 i DSM-IV nie figuruje jako oddzielna jednostka chorobowa czy samoistne zaburzenie osobowości, ma raczej charakter terminu klinicznego wykorzystywanego w terapii i ruchu samopomocowym AA.
- Andrzej Augustynek, Kryteria diagnostyczne rozpoznania zespołu uzależnienia od Internetu
Wprowadzenie Uzależnić się można praktycznie od wszystkiego, nie tylko od substancji psychoaktywnych.
- Andrzej Święcki, Kwestionariusze skriningowe - czy jestem uzależniony od alkoholu?
Zapraszam do zmierzenia się z kilkoma testami, które w prosty i jasny sposób mogą pokazać czy nasze picie prowadzi do uzależnienia.
- Andrzej Augustynek, Lekomania
Lekomania, czyli uzależnienie od leków, charakteryzuje się przymusem stałego lub okresowego zażywania leku w celu uniknięcia nieprzyjemnych doznań związanych z jego brakiem.
- Katarzyna Czerwonka, Lęk. Rozumienie zjawiska lęku u osób uzależnionych
Lęk jest jedną z podstawowych, pierwotnych emocji towarzyszących ludziom od urodzenia do śmierci. Może przybierać różne formy, nasilenie, ma różne funkcje i źródła.
- Andrzej Augustynek, Medyczne zastosowania hipnozy
Zarówno historia naukowego poznania hipnozy jak i jej medycznych zastosowań liczy już ponad sto pięćdziesiąt lat.
- Magdalena Wolska, Młodzież pali nie tylko papierosy
Dość powszechne jest palenie tytoniu przez młodzież uczącą się w szkołach gimnazjalnych i średnich. Część z nich rozpoczyna palenie papierosów już w szkole podstawowej.
- Andrzej Augustynek, Narkomania
Komitet Ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia w 1957 roku przyjął następującą definicję: "narkomania jest stanem zatrucia okresowego lub chronicznego spowodowanym powtarzającym się przyjmowaniem narkotyków w postaci naturalnej lub syntetycznej".
- Wojciech Miłek, Narkotyczna droga do prostytucji
Kiedy przychodzi głód narkotyczny, trzeba zdobyć pieniądze. Za wszelką cenę. Po okresie kradzieży z domu i okradaniu znajomych, dziewczęta zaczynają sprzedawać siebie.
- Bogusław Włodawiec, Nasilenie objawów psychopatologicznych dorosłych dzieci alkoholików
Badania Instytutu Psychologii Zdrowia zdają się potwierdzać rozpowszechniony w literaturze przedmiotu pogląd, przyjęty przez terapeutów na podstawie praktyki klinicznej, iż dzieci wychowujące się w rodzinie alkoholowej maja wiele problemów ze sobą w dorosłym życiu.
- Paweł Baran, Nowe substancje psychoaktywne wczoraj i dziś
Analizując stale zmieniający się, dynamiczny rynek narkotykowy w Polsce dojść można do wniosku, że zmiany jakim ulega jeszcze nigdy tak jak w ostatnich kilku latach nie były większe i bardziej dynamiczne.
- Ewa Jasik-Wardalińska, O współuzależnieniu i wychodzeniu z uwikłania
Motywowanie do terapii Kiedy myślę o moich pacjentkach - żonach alkoholików, to pojawia mi się w głowie kilka obrazów.
- Andrzej Lipczyński, Pierwszy kontakt terapeutyczny z osobą uzależnioną od alkoholu
Kontakt terapeutyczny jest spotkaniem dwóch różnych osób w określonym celu i z określonymi problemami zdrowotnymi.
- Joanna Wysogląd-Wolniak, Pigułki nieszczęścia
W ubiegłym roku apteczny rynek farmaceutyczny w Polsce osiągnął rekordową wartość 21 mld zł. W liczbie spożytych opakowań leków zajęliśmy drugie, tuż po Francji miejsce w Europie.
- Paulina Dobrzańska, Piję, bo jestem alkoholikiem. Rozważania na temat przyczyn alkoholizmu
Literatura przedmiotu podaje, że 2% dorosłych Polaków jest uzależnionych od alkoholu. Uwzględniając rodziny osób chorych można postawić tezę, że alkoholizm to problem, który dotyczy istotnej części populacji.
- Damian Zdrada, Poczucie winy w uzależnieniu od alkoholu - zbawienie czy dramat?
Alkohol jest substancją chemiczną, której użycie w normalnym, codziennym rozumieniu daje pozytywne efekty: rozluźnienie, odprężenie, relaks - to tylko niektóre z przymiotów, jakich można użyć opisując efekty działania alkoholu.
- Leszek Kapler, Porządek pojęciowy w pracy z alkoholikami z długą abstynencją
Praca z alkoholikami z długą abstynencją wymaga sprecyzowania kilku pojęć: "osoby z długą abstynencją", "psychoterapia uzależnienia" ("terapia odwykowa"), "psychoedukacja", "psychoterapia", "socjalizacja" ("resocjalizacja") i "rehabilitacja".
- Ewa Nykiel-Barylak, Pracoholizm a jakość życia rodzinnego
W Japonii w 1969 roku po raz pierwszy odnotowano zjawisko śmierci z przepracowania, nadając mu termin karoshi.
- Jakub B. Bączek, Problem sięgania po alkohol przez sportowców
Niektórzy autorzy zaliczają alkohol do składników pożywienia [1], niektórzy do narkotyków [2], a jeszcze inni traktują go jako środek dopingujący [3].
- Zbigniew Grochowski, Przed alkoholem
Dominujące obecnie poglądy na temat przyczyn uzależnienia opierają się na założeniu, że osoby zdrowe piją alkohol z tych samych powodów, co osoby, które w przyszłości się uzależnią, oraz, że częste i nadmierne spożywanie alkoholu przez osobę uprzednio zdrową prowadzi do uzależnienia.
- Kinga Kocjan, Psychoanalityczne rozumienie perwersji w uzależnieniach
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) uzależnienie to psychiczny i fizyczny stan wynikający z interakcji między żywym organizmem, a substancją chemiczną charakteryzujący się zmianami i innymi reakcjami takimi jak: konieczność przyjmowania danej substancji w sposób ciągły lub okresowy, w celu doświadczania jej wpływu na psychikę lub by uniknąć objawów towarzyszących brakowi substancji.
- Ewa Jasik-Wardalińska, Psychodrama jako metoda wspierająca resocjalizację i psychoterapię
- prezentacja własnych doświadczeń w pracy z DDA
Psychodrama jest metodą, dzięki której protagonista uruchamia swoją intuicję, uczucia, zdolności poznawcze oraz struktury wyobrażeniowe w celu stworzenia sobie możliwości do spojrzenia z dystansu na siebie - swoje przeżycia i zachowania.
- Sławomir Ślaski, Psychologiczne problemy dzieci wychowujących się w rodzinach z problemem alkoholowym - aktualny stan badań
Wprowadzenie Pierwsze badania naukowe dotyczące dzieci wychowujących się w rodzinach z problemem alkoholowym ukazały się dopiero w 1969 roku w pracy M.
- Sławomir Ślaski, Religijność a używanie substancji psychoaktywnych
W badaniach socjologicznych, przeprowadzonych w USA, ustalono, że pozytywną rolę religii przypisuje 47%, neutralną 30%, a negatywną 23% dorosłych osób.
- Grzegorz Polok, Rozwinąć skrzydła. Nie tylko o dorosłych dzieciach alkoholików
E-book poświęcony problematyce DDA. Plik zapisany w formacie pdf.
- Marta Stefaniak-Łubianka, Rozwój i działalność Stowarzyszenia Monar
W Polsce w latach siedemdziesiątych, wraz z pojawieniem się nowych ruchów kontestacyjnych, zaczęła gwałtownie wzrastać liczba osób odurzających się środkami psychoaktywnymi.
- Damian Janus, Rzeczywistość wirtualna, a rzeczywistość psychiczna
Uzależnienie od gier komputerowych, a kształtowanie się zaburzonej osobowości Celem tego artykułu jest ukazanie roli, jaką uzależnienie od gier komputerowych może pełnić w rozwoju poważniejszych problemów psychologicznych u dzieci i młodzieży.
- Andrzej Jakubik, Ewa Zegarowicz, Samoocena, poczucie kontroli i kontrola emocjonalna u dorastających córek mężczyzn uzależnionych od alkoholu
Wstęp Jednym z podstawowych czynników warunkujących rozwój osobowości jednostki są procesy uspołecznienia i wychowania, w których fundamentalną rolę współczesna nauka przypisuje rodzinie [1, 31, 32, 42, 43].
- Damian Zdrada, Seksoholizm - perwersja i miłość
Miłość płciowa Mówiąc "akt płciowy" wprowadzam także dawno zapomniane określenie tego, co stanowi o istnieniu związku miłosnego: "miłość płciowa", które w naszych zdehumanizowanych czasach określamy jako "seksualność".
- Daria Jarema-Celmer, Terapia dorosłych dzieci alkoholików
Najskuteczniejsza terapia dorosłych dzieci alkoholików (DDA) odbywa się podczas terapii grupowej. Indywidualne sesje z terapeutą pełnią funkcje diagnostyczno-konsultacyjną.
- Andrzej Augustynek, Terapia uzależnień komputerowych
Osoby dorosłe Niewątpliwie wśród Internautów są osoby uzależnione od sieci i niezależnie od skali rozpowszechnienia tego zjawiska potrzebują specjalistycznej pomocy.
- Paweł Droździak, Uwikłanie w przemocowy związek
Zasada "jednorękiego bandyty" Zrozumieć zasadę działania tej maszyny, to zrozumieć wszystkie hazardowe gry świata.
- Jarosław Gajda, Uzależnienie od internetu w świetle dotychczasowych badań
Internet - zarys historii Internet stał się powszechny.
- Damian Zdrada, Uzależnienie od seksu - problemy diagnostyczne
W obszarze problemów seksualnych występuje wiele różnych zaburzeń: począwszy od zaburzeń identyfikacji płciowej, poprzez zaburzenia preferencji seksualnych aż po zaburzenia rozwoju psychoseksualnego.
- Damian Zdrada, Wartości zdehumanizowanego świata
Zanim zdecydujesz się przeczytać ten artykuł, zastanów się proszę nad pytaniem, które ma kolosalne znaczenie dla dalszej treści materiału oraz pomoże Ci ustalić w ten sposób, czy warto w ogóle zabierać się za czytanie tego artykułu.
- Jacek Świst, Wczesna diagnoza problemów alkoholowych
Wczesna diagnoza propagowana i praktykowana jest w przypadku wielu chorób, mogłaby zatem być również stosowana w przypadku alkoholizmu.
- Aleksandra Derwich-Nowak, Wczesne sygnały zagrożenia patologicznym hazardem - wskazówki dla środowisk, w których żyje hazardzista
Od lat w Polsce narasta zachorowalność na patologiczny hazard, szczególnie po przemianach w 1989, które uruchomiły lawinę zmian gospodarczych, społecznych, kulturowych, obyczajowych, technologicznych i innych.
- Agnieszka Widera-Wysoczańska, Wpływ urazów chronicznych doznanych w dzieciństwie na problemy zdrowotne kobiety
Celem prezentowanych badań jest poznanie związków pomiędzy problemami zdrowotnymi kobiet występującymi w trzech etapach ich życia a typem urazu chronicznego doznanego przez nie w dzieciństwie, takiego jak przemoc emocjonalna, fizyczna, seksualna, alkoholizm matki i ojca.
- Andrzej Lipczyński, Anna Nowosad, Wsparcie społeczne w procesie terapii osób uzależnionych od alkoholu
Wszelkie oddziaływania terapeutyczne wobec osób uzaleznionych od alkoholu zmierzają w jednym, ważnym celu.
- Andrzej Święcki, Współczesne klasyfikacje choroby alkoholowej według ICD i DSM
Obecnie istnieją dwie najczęściej przyjmowane zasady definiowania i klasyfikowania zaburzeń związanych z używaniem alkoholu, sformułowane w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, Urazów i Przyczyn Zgonów (ICD) oraz w Klasyfikacji Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (DSM).
- Andrzej Margasiński, Współuzależnienie po 30 latach
Artykuł jest fragmentem rozdziału o współuzależnieniu z przygotowywanej przez autora publikacji "Rodzina alkoholowa w terapii", stanowi próbę podsumowania dyskusji na temat współuzależnienia jaka w piśmiennictwie toczy się od ponad 30 lat.
- Agata Aleksińska, Zaburzenia mechanizmów samoregulacji u osób uzależnionych od alkoholu
Wyodrębnić można wiele form zaburzeń samoregulacji, nadużywanie alkoholu należy do szczególnie destruktywnych i groźnych.
- Andrzej Lipczyński, Zaburzenia osobowości w uzależnieniu od alkoholu
Postawienie dobrej diagnozy osobowości pozwala na opracowanie osobistego planu terapii, ale także na odpowiedniego sposobu realizacji tego planu.
- Andrzej Augustynek, Zagrożenia komputerowe
Wprowadzenie W cywilizacji informacyjnej funkcjonują poszczególne jednostki.
- Joanna Wawerska-Kus, Zapomnieć? Przebaczyć? Pożegnać się?
Czyli o celach terapii DDA
Jest taka piosenka zespołu "Trzeci Wymiar" pod tytułem "Zapomnij o tym". Słowa "A teraz śpij i zapomnij o tym, co widziałeś, co słyszałeś.
- Iwona Kubis, Człowiek w człowieku, czyli dwoistość emocji u osób uzależnionych. Ambiwalentne emocje i wynikające z nich zachowania u osób uzależnionych
"Obcy" w bliskim człowieku Dlaczego uzależnieni zachowują się w sposób niezrozumiały? Z jednej strony chcą dobrze, a z drugiej robią na opak.